Zahvaljujući 5G mreži ljekari u Kini na daljinu postavljaju dijagnozu

Problem sa kojim su se Kinezi suočili u slučaju epidemije koronavirusa je i preopterećenost i izloženost zarazi medicinskog osoblja. Zahvaljujući mogućnostima 5G tehnologije našli su načina da smanje broj medicinskih radnika na licu mjesta.

Novi koronavirus prvi put su na daljinu dijagnostifikovali ljekari bolnice u Čengduu, glavnom gradu provincije Sičuan. Umjesto uživo, ljekari na ekranima računara mogu da vide pacijente i njihove nalaze iz bolnica na Tibetu, udaljenih više od 700 kilometara.

Doktor Li Dženlin pacijenta zaraženog koronavirusom skenira kompjuterizovanom tomografijom, odnos CT-om, kako bi pratio da li se stanje poboljšava. Sve to moguće je zahvaljujući 5G tehnologiji.

„CT sken je veoma popularan i široko se primjenjuju u otkrivanju mnogih bolesti u Kini i ostatku svijeta, posebno sada sa koronavirusom. Ovdje je primjena 5G tehnologije veoma važna. Kroz udaljeni prenos 5G možemo da kontrolišemo CT skenere u bolnicama u udaljenim regionima“, navodi Li Dženlin, zamjenik direktora Odeljenja radiologije u bolnici u Čengduu.

Ovakve metode mogle bi da smanje pritisak na medicinsko osoblje koje je u prvoj liniji borbe sa epidemijom, smatra doktor Li.

„Medicinsko osoblje na liniji borbe je iscrpljeno jer rade prekovremeno. Nakon što odu kućama, moraju da provedu u karantinu najmanje 14 dana. Daljinskim uspostavljanjem dijagnoze smanjujemo broj medicinskih radnika na licu mjesta, čime se smanjuje potencijalni rizik od infekcije“, dodaje Li Dženlin.

Osim toga, CT skener pruža veliku efikasnost u otkrivanju koronavirusa kod onih koji nemaju simptome infekcije.

(RTS)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *