Ispolirajte automobil kao profesionalac

Automobil, koliko god bio star, može izgledati kao nov, a da za to ne potrošite silne novce. Čak nije potrebno ni odvesti ga peraču automobila jer sve možete obaviti u vlastitom dvorištu.

Za početak, treba znati da poliranje strojem za poliranje treba ograničiti na jednom godišnje. Naime, ako se koristi prečesto, može oštetiti boju karoserije, a to nikako ne želite. Uopšteni savjet je poliranje jednom godišnje, a potom nanošenje voska svakih nekoliko mjeseci. Ako se pridržavate ovog zlatnog pravila, automobil će vam izgledati sjajno, i to doslovno!

Korak prvi

Za početak dobro operite automobil. Takođe, dobro je napomenuti da bi ga bilo dobro prati u zasjenjenom prostoru kako se ne bi brzo sušio na suncu. Kada ga operete pokupite vodu s lima, ali nemojte ga sasvim osušiti.

Korak drugi

Stavite novu navlaku na svoju mašinu za poliranje, a sredstvo za poliranje nanesite po automobilu (količina zavisi o uputama proizvođača). Za početak koristite srednju brzinu na svom točku za poliranje te na ovaj način razmažite sredstvo za poliranje po limu jednog dijela automobila (recimo vrata). Tajna dobrog poliranja u ovom koraku jest da držite točak za poliranje uvijek paralelno s limom automobila. Na ovaj način neće nastati nejednakosti po površini. Primijenite uvijek isti pritisak na površinu i uvijek iste pokrete naprijed – nazad. Kada se zagrije točak na mašinu za poliranje vidjećete kako se lim vašeg vozila počinje sjajiti. U tom trenutku napravite svega još nekoliko pokreta naprijed – nazad i završite te krenite na sljedeći dio lima na vozilu pa sve ponovite. Važno je znati da lim prije poliranja treba biti lagano vlažan, ali ne sasvim mokar.

Korak treći

Isperite točak za poliranje kako se ne bi nakupilo previše sredstva što može stvarati probleme u daljnjem radu. Takođe, dobro je znati da se vanjski dijelovi točkova za poliranje okreću brže nego unutarnji pa budite posebno oprezni pri poliranju dijelova uz stakla i na sličnim mjestima koja možete dohvatiti samo s vanjskim dijelom točkova za poliranje. Naime, zbog brže vrtnje, taj dio točkova često ima manje sredstva za poliranje pa biste, ako ste nepažljivi mogli oštetiti lim na nekim dijelovima.

Korak četvrti

Kada ste cijelo vozilo ispolirali, opet ga operite. Najbolje je ručno pranje pomoću crijeva i spužve. Nakon toga ga dobro posušite krpom.

Korak peti

Sada je vrijeme za finalni dodir. Na točak za poliranje stavite mekani, spužvasti nastavak te na njega nanesite vosak i sredstvo za fino laštenje lima. Neka omjer bude 60:40 u korist voska. Ovako će se sakriti dodatne ogrebotine koje su eventualno ostale nakon poliranja. Pri ovom koraku takođe koristite srednju brzinu te jednak pritisak i ujednačene pokrete naprijed – nazad.

Korak šesti

Dok vosak odrađuje svoje na limu, vi se bacite na čišćenje unutrašnjosti, usisavanje, brisanje prašine s kokpita i slično. Nakon toga uzmite mekanu tkaninu, najbolje nekakav peškir i lagano očistite eventualne ostatke voska s lima. Potom automobil pomaknite na sunce i pregledajte kakav je utisak, jesu li sve ogrebotine nestale i jeste li zadovoljni. I to je to! Za najbolje rezultate ponovite dio sa stavljanjem voska svakih nekoliko mjeseci.

(Nezavisne/

(Nezavisne/autopress.hr)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *