Vraćanje na dnevni red pitanja vlasništva nad imovinom u BiH i to sa adrese OHR-a, u vrijeme ozbiljnih tenzija do kojih je svojim djelovanjem doveo Ustavni sud BiH, potpomognut strancima, najmanje je u ovom momentu potrebno ovoj zemlji jer sve ukazuje da bi takav potez bio i više nego rizičan, smatraju sagovornici “Glasa Srpske”.
Državna imovina je goruće pitanje u BiH godinama, a posljednja previranja traju otkako je u Narodnoj skupštini Republike Srpske usvojen zakon koji se odnosi na vlasništvo nad imovinom na njenoj teritoriji koja služi za funkcionisanje javne vlasti, a nakon što je ranija rješenja oborio Ustavni sud BiH, ali i blokirao visoki predstavnik.
Iz OHR-a je, s druge strane, 24. aprila saopšteno da su uz podršku Savjeta za primjenu mira u BiH formirali radnu grupu eksperata, kao dio tehničkih konsultacija o državnoj imovini, odnosno raspodjele između BiH i drugih nivoa vlasti. Rečeno je da je cilj izrada stručnih mišljenja i informacija kako bi olakšali rad Parlamenta BiH u rješavanju pitanja državne imovine, kao i da grupu čine ugledni domaći i međunarodni pravni stručnjaci, ali su njihova imena držana u strogoj tajnosti.
Identiteti dijela članova su nakon nekog vremena otkriveni u medijima koji su se, prilikom njihove objave, pozivali na informacije svojih izvora. Ta radna grupa je, naime, do sada održala osam sastanaka na kojima su, kako je saopštavano iz OHR-a, razmatrane odluke koje se odnose na poljoprivredna i druga zemljišta, rijeke, puteve i slično.
Međutim, sve se češće, prema medijskim navodima, čuje da bi grupa trebalo da veoma brzo javnosti predstavi svoj nacrt prijedloga u vezi sa imovinom.
I dok se čeka novi potez OHR-a, u Srpskoj bez promjene stava. Zvaničnici i stručnjaci za ustavno pravo su istrajni u tvrdnji, pozivajući se na Dejton i Ustav, da sve što se nalazi na teritoriji Republike Srpske njoj i pripada, baš kao što je slučaj i sa FBiH.
Zamjenik predsjedavajućeg Ustavnopravne komisije Predstavničkog doma Parlamenta BiH Milan Petković smatra da, na prvom mjestu, komisija koja je formirana nema nikakav legitimitet da odlučuje o pitanju te imovine.
– Da je Kancelarija visokog predstavnika imala dobre namjere prema BiH i ako je već htjela da se pod njenim patronatom formira nezavisna i stručna komisija od pravnih eksperata, trebalo je da pozove profesore sa pravnih fakulteta iz Banjaluke, Istočnog Sarajeva, Mostara i Sarajeva i druge koji bi mogli doći do određenih prijedloga rješenja. A na ovakav način, kada se ne zna tačno ni ko je sve u toj komisiji, ne smatram da tu ima dobre namjere ni da može bilo šta donijeti, osim tenzija i dodatnog produbljenja krize – rekao je za “Glas” Petković koji je i kadar Ujedinjene Srpske.
Delegat u Klubu Srba u Domu naroda Parlamenta BiH Radovan Kovačević za “Glas” kaže kako je evidentno da se, pored brojnih pitanja koja bi trebalo riješiti u BiH, ponovo otvaraju teme koje su dogovorene još 1995. godine u Dejtonu.
– I imovina je, između ostalog, dogovorena – 51 odsto teritorije i imovine pripada FBiH, 49 odsto Republici Srpskoj, a dogovoreno je i to da u procesu donošenja odluka u svim organima u BiH moraju da budu zastupljena sva tri naroda i dva entiteta. Neko trenutno pokušava da čak i te osnovne elemente, temelje BiH dovede u pitanje i to je glavni generator trenutne krize – rekao je Kovačević.
Ako je prevazilaženje krize cilj, a time i uvođenje BiH u mirnije vode te da se priča o ubrzanom napretku ka EU, dodao je, davno riješena pitanja treba i da ostanu riješena.
Da je pitanje imovine riješeno smatra i predsjednik Srpske Milorad Dodik. Upozorio je da su potpuno neprihvatljivi prijedlozi nekakve komisije za imovinu koju je formirao OHR, koji navodno predviđaju da samo formalno pripada BiH, a da će niži nivoi vlasti biti korisnici te imovine. Dodik smatra da, između ostalog, “pokušavaju izvesti još jednu prevaru”.
– Niži nivoi vlasti su i opštine pa će reći da će one biti korisnici imovine i tako zaobići Republiku Srpsku – naveo je Dodik, naglasivši da je stav Srpske nepromijenjen, odnosno da o imovini mogu da razgovaraju samo njeni vlasnici, a to su Republika Srpska i FBiH.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com