Voćnjaci i polja pšenice odolijevaju štetočinama

Iako neuobičajeno visoke temperature vazduha za ovo doba godine pogoduju poljoprivrednim štetočinama, omogućavajući im da prežive zimu i ubrzaju razmnožavanje, domaći proizvođači tvrde da su usjevi pšenice u izuzetno dobrom stanju, kao i voćnjaci gdje se upravo zahvaljujući lijepom vremenu rezidba privodi kraju.

Poljoprivrednici u Srpskoj naviknuti na loše vremenske prilike, koje im iz sezone u sezonu pričinjavaju štetu na usjevima i voćnjacima, tvrde da ove zime iako nema snijega za sada nema oštećenja biljaka.  

Predsjednik Udruženja voćara RS Dragoja Dojčinović navodi za “Glas Srpske” da se na pojedinim ranim sortama i vrstama voća naziru pupovi, ali da to za sada ne predstavlja štetu.

– Dnevne temperature su visoke, ali su noći vrlo hladne i to voćkama i te kako pogoduje. Uvijek je bilo biljaka koje se ranije probude i ispupaju, ali vjerujem da neće biti mnogo oštećenja. Ono od čega strahujemo i što nam redovno donosi probleme jesu kasni mrazevi u martu i aprilu. Iako postoje stimulansi koji se biljkama daju da bi bile otpornije to kod nas niko ne radi, jer je izuzetno skupo. Nedostaje nam i stručnih agronoma koji bi to radili. Otkupne cijene su niske, to se nama ne isplati – rekao je Dojčinović.

Zahvaljujući toplom vremenu Dojčinović kaže da voćari većinu posla u voćnjacima uspijevaju završiti u optimalnom roku.

–  To je izuzetno značajno s obzirom na manjak radne snage koju imamo. Mogli smo rano početi sa rezidbom i vjerujem da će kolege voćari taj posao uskoro i završiti. Loše je što nema snježnog pokrivača i vlage u zemlji, što bi moglo dovesti do sušnog proljeća i novih problema. Važno je da za sada nema štetočina – istakao je Dojčinović.

Razloga za brigu nemaju ni ratari.

– U poređenju sa prošlom godinom zasadi pšenice izgledaju mnogo bolje. Samo nicanje je bilo kvalitetnije, a imali smo i malo snijega kojeg lani nije bilo nikako. Visoke dnevne temperature za sada nisu nanijele štetu, ali ne bi valjalo da ovakvo vrijeme potraje kako se biljne bolesti ne bi razvile. Za petnaestak dana trebalo bi da počne i prehrana zasijane pšenice da bi đubrivo djelovalo prije proljećnih kiša – kazao je predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača “Sela Semberije” Boško Radić. 

Dodao je da su uslovi za ovogodišnju proljećnu sjetvu povoljniji u odnosu na 2023. godinu.

– Znatno je jeftinije đubrivo, kao i gorivo. Vreća kana od 100 kilograma lani je koštala oko 130 KM, a ove godine 70 KM. Cijene sjemenskog kukuruza su u porastu oko 20 odsto – naglasio je za “Glas” Radić. 

Poljoprivrednik iz Lijevča Polja Duško Banjac kaže da su zasadi pšenice i u ovom poljoprivrednom kraju Srpske u veoma dobrom stanju.

– Prihrana je već urađena na nekim površinama. Proizvođači koji su kasnije zasijali imaju manjih problema, jer i je mraz nanio štetu. Valjalo bi da malo ima snijega, ali šta je tu je – rekao je Banjac.

Osiguranje

Dragoja Dojčinović kaže da će resorno ministarstvo ove godine poljoprivrednicima koji žele da osiguraju voćnjake i usjeve subvencionisati 60 odsto premije. 

– Proljeće je za nas uvijek bilo nestabilno, pogotovo otkako su izražene globalne vremenske promjene pa svi koji strahuju od mraza, grada i slično imaju povoljnu priliku da osiguraju voćnjake – kazao je on.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, X nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentari: