Višegodišnji spor EGS-a i RiTE “Ugljevik” uskoro dobija sudski epilog: Na tasu 145 miliona evra

Arbitražni sud u Beogradu najkasnije do 15. juna trebalo bi da donese konačnu odluku da li je opravdan višemilionski tužbeni zahtjev “Elektrogospodarstva Slovenije” (EGS), te da li je RiTE “Ugljevik” prekršilo samoupravni sporazum iz 1989. godine i tako im pričinilo materijalnu štetu zbog neisporučivanja “ugovorenih količina električne energije”.

Kaže ovo za “Glas Srpske” rukovodilac Sektora za pravne i korporativne poslove u RiTE “Ugljevik” Branislav Đokić, navodeći kako je optimista te kako vjeruje u povoljan ishod ovog arbitražnog postupka, pogotovo jer je pomenuti sud do sada već odbio oko 98 odsto tužbenog zahtjeva EGS-a.

Kako je pojasnio, prvobitni zahtjev slovenačke strane bio je oko 770 miliona evra.

– Ovo je odbijeno u značajnom dijelu, ali je i odlučeno da je RiTE “Ugljevik” u obavezi da isporučuje trećinu električne energije dok ona radi po cijeni i uslovima koji će biti predmet usaglašavanja ugovornih strana u narednom periodu. Jedina tačka oko koje sud sada treba da se izjasni jeste da li je pričinjena eventualna šteta EGS-u na osnovu neisporuke jedne trećine električne energije proizvedene u RiTE “Ugljevik”, počev od 12. juna 2011. do 31. decembra 2021. godine. Vjerujem da će oni uzeti u obzir naše argumente. Kao prvo, ta struja nije bila besplatna i to treba uzeti u obzir, a prema pomenutom sporazumu slovenačka strana je bila dužna i da ulaže novac u održavanje postrojenja. Oni to nikada nisu uradili. EGS trenutno potražuje oko 145 miliona evra. Naša strana smatra da zbog svega navedenog nemamo nikakvih dugovanja prema njima – istakao je Đokić.

Slovenačka strana svojevremeno je pokrenula dva arbitražna postupka i to jedan još 2014. godine protiv RiTE “Ugljevik” pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova u Vašingtonu i drugi, prije par godina, pred arbitražnim sudom u Beogradu.

U oba ova slučaja EGS je tražio isplatu štete zbog kršenja samoupravnog Sporazuma o udruživanju rada i sredstava radi izgradnje i korištenja TE “Ugljevik” iz 1989. godine i neisporučivanja jedne trećine električne energije, što je pomenutim sporazumom bilo predviđeno.

Tužbeni zahtjev pred sudom Vašingtonu bio je “težak” oko 1,36 milijardi maraka, ali je prekinut do okončanja postupka u Beogradu. Prema riječima Đokića, ovaj postupak u Americi biće nastavljen samo ukoliko odluka u Beogradu ne bude utemeljenja “na sveobuhvatnom sagledavanju materijalnih dokaza i zakonskih propisa”.

– Ako sve bude ispoštovano vjerujem da se ovaj postupak u Vašingtonu neće ni nastaviti te da će ovaj tužbeni zahtjev protiv BiH biti odbačen u cijelosti – kaže Đokić. 

Na pitanje da li je sa slovenačkom stranom bilo već razgovora oko obaveza RiTE “Ugljevik” da isporučuje trećinu električne energije EGS-u Đokić potvrdno odgovara, navodeći da su još u martu 2020. godine bili pokrenuti određeni neformalni razgovori o načinu realizacije i implementacije pomenutog samoupravnog sporazuma.

– I dalje smo otvoreni za sve razgovore i sve opcije pa i ovu. Ukoliko bi do toga došlo trebalo bi utvrditi po kojoj cijeni bi se ta struja prodavala Slovencima – poručio je Đokić.

RiTE “Gacko”

“Hrvatska elektroprivreda” (HEP) svojevremeno je najavljivala da će pokrenuti arbitražni postupak protiv RiTE “Gacko” po istom osnovu kao i slovenačka strana. Đokić kaže kako logika ukazuje da hrvatska strana vjerovatno čeka završetak arbitražnog postupka u Beogradu, kako bi na osnovu toga procijenila da li joj se isplati ulaziti u ovu avanturu.

HE “Dubrovnik”

Predstavnici “Elektroprivrede RS” planirali su svojevremeno da podnesu tužbu protiv HEP-a, odnosno HE “Dubrovnik” zbog neisporučene struje koju je ovo preduzeće imalo obavezu da isporučuje Srpskoj. Do prekida isporuka došlo je početkom 90-tih. Pomoćnik ministra za energetiku Milan Baštinac kaže kako mu nije poznato šta je po tom pitanju do sada urađeno.

– Znam samo da su vođeni određeni razgovori s hrvatskom stranom. Najbolja adresa za to su nadležni iz ERS – poručio je Baštinac.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *