Uzgoj svinja devastiran prekomjernim uvozom

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS je, posredstvom Agencije za agrarna plaćanja RS, isplatilo više od milion KM iz sredstava Kompenzacionog fonda RS za podršku proizvođačima svinjskog mesa, a proizvođači, iako pozdravljaju ovu pomoć, kažu da uzgoj svinja postaje neodrživ, te da je domaća proizvodnja devastirana prekomjernim uvozom iz EU.

Kako su za “Nezavisne novine” kazali proizvođači svinjskog mesa, ova isplata je jedan dio ugovorene pomoći za farmere u iznosu od pet miliona KM, ali da i uprkos tome veliki problem predstavlja prekomjerni uvoz svinjskog mesa, kao i rast cijena sirovina, kao što su mineralna gnojiva te gorivo.

Uzgajivači svinja ističu da je upravo iz ovih razloga neizvjesna sudbina farmera, te da uzgoj svinja postaje nerentabilan, a o gašenju posla se razmišlja na velikom broju farmi.

Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, kazao je da pozdravljaju ovu podršku, koja će, uz redovne doprinose, makar malo pomoći poljoprivrednicima.

“Međutim, stanje na tržištu svinja i junadi je veoma loše, cijena je niska, a meso je u trgovinama poskupjelo. Cijena žive stoke raste milimetarskim koracima i u ovom momentu, imajući u vidu visoke cijene komponenti za stočnu hranu, žitarica i soje, ova cijena koju imamo je ispod svih pragova rentabilnosti”, kazao je Marinković za “Nezavisne novine”.

Dodao je da činjenica da sve cijene rastu, ali ne i svinja, dovodi poljoprivrednike do zaključka da je prekomjeran uvoz glavni krivac ovakvog stanja. “Ovo ide definitivno u urušavanje stočarstva u BiH”, naveo je Marinković.

Istakao je da tovne svinje koštaju od tri KM do 3,20 KM, dok je kilogram svinjskog mesa u marketima od 10 do 12 KM.

“S druge strane, cijena prasića je od tri KM do 3,5 KM”, rekao je Marinković, dodajući da je juneće meso premašilo cijenu od 12 KM u trgovinama, dok je cijena bikova od 4,20 KM do 4,50 KM.

“Disparitet je stvoren, dok su mineralna đubriva poskupjela i do 300 odsto. Cijena goriva je porasla, uz tendenciju daljeg rasta”, kazao je Marinković, poručujući da ih čeka neizvjesno proljeće.

Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja svinjara RS, u razgovoru za “Nezavisne novine” je kazao da se nalazimo u svjetskoj krizi kada je riječ o svinjskom mesu, te da je afrička kuga nanijela veliku štetu na svjetskom tržištu.

“Naši veliki uvoznici, klaničari i prerađivači su pohrlili za jeftinim mesom iz EU i samim tim devastirali domaću proizvodnju”, naveo je Maljičić.

Istakao je da se bilježi veliki pad i nerentabilnost, te da se uveliko na velikom broju farmi razmišlja o gašenju proizvodnje.

“Postoji neka nada da će iza Nove godine stati ovaj prekomjerni uvoz. Zbog lošeg stanja u ratarstvu farmerima koji rade ratarsko-stočarsku kombinaciju se ne smiješi opstanak”, kazao je Maljčić, naglašavajući da je nelogično da istovremeno raste cijena sirovina, a pada cijena njihovih proizvoda.

“Tek kad bi cijena mesa bila duplo veća od ovih tri KM do 3,50 KM, onda bismo imali optimalnu proizvodnju”, rekao je Maljčić.

(Nezavisne)

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *