U deset mjeseci u saobraćaju poginulo 77 ljudi

Ove godine je u saobraćajnim nesrećama u Republici Srpskoj, zaključno sa oktobrom, poginulo 77 ljudi, a najčešći uzroci su brzina, alkohol, te korištenje mobilnog telefona i psihoaktivnih supstanci, izjavio je danas direktor republičke Agencije za bezbjednost saobraćaja Mladen Petrović.

On je rekao da je u posljednjih deset godina broj žrtava u saobraćajnim nesrećama u Republici Srpskoj smanjen za 60 poginulih – sa 163 na 101, koliko je stradalo u prošloj godini.

“Mi se nadamo da će ove godine broj žrtava biti ispod 100”, izjavio je Petrović novinarima u Banjaluci povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda.

Petrović je rekao da se obilježavanjem ovog dana želi pokazati odgovornost i ukazati da institucije Srpske imaju mogućnost da djeluju u određenim trenucima, napominjući da Agencija za bezbjednost saobraćaja djeluje preventivno i edukativno kako bi se svake godine smanjivao broj žrtava sa smrtnim ishodom.

Pomoćnik ministra saobraćaja i veza Republike Srpske Dragan Stanimirović rekao je da je u posljednjih 15 godina u Srpskoj mnogo urađeno na polju bezbjednosti saobraćaja, a posebna pažnja posvećuje se preventivnim mjerama.

Stanimirović je rekao da je u saobraćaju u Republici Srpskoj od 1996. godine do danas izgubljeno 4.500 ljudskih života.

“Od 2011. do 2021. godine broj poginulih na putevima Srpske smanjen je za 40 odsto”, naglasio je Stanimirović, navodeći da godišnje u svijetu od posljedica saobraćajnih nezgoda život izgubi oko 1.350.000 ljudi, čak više od 50 miliona zadobije trajni invaliditet ili teške tjelesne povrede, a na svake 24 sekunde u svijetu se izgubi jedan život.

Jelica Lubura iz Auto-moto saveza /AMS/ Republike Srpske istakla je da AMS zajedno sa 45 auto-moto društava i Agencijom za bezbjednost saobraćaja učestvuje u obilježavanju Svjetskog dana sjećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda.

“Cilj je da se sjetimo svih onih koji su poginuli u saobraćaju, onih koji su dobili teške tjelesne povrede i da saosjećamo sa njihovim i patnjama porodica, te skrenemo pažnju na potrebu većih kaznenih sankcija prema onima koji skrive udes”, rekla je Lubura.

Volonteri Crvenog krsta, vatrogasne jedinice, Hitne pomoći i pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova izveli su u centru Banjaluke pokaznu vježbu spasavanja prilikom saobraćajne nezgode, prislužene su svijeće za žrtve saobraćajnih nezgoda, kao i kratka šetnja, uz prisustvo osoba sa invaliditetom.

Aktivnosti na obilježavanju Svjetskog dana sjećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda u Republici Srpskoj sprovode ministarstva saobraćaja i veza, unutrašnjih poslova, prosvjete i kulture, zdravlja i socijalne zaštite, Agencija za bezbjednost saobraćaja, Zavod za obrazovanje odraslih Republike Srpske, preduzeće “Putevi Repulike Srpske”, “Autoputevi Srpske”, Auto-moto savez Republike Srpske, Crveni krst Srpske, u saradnji sa jedinicama lokalne samouprave i nevladinim organizacijama.

U skladu sa preporukama iz rezolucije UN, usvojene 26. oktobra 2005. godine, Republika Srpska, kao i druge zemlje širom svijeta, tokom treće nedjelje novembra obilježavaju Svjetski dan sjećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda.

Obilježavanje Svjetskog dana sjećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda održava se pod sloganom “Sjeti se, podrži, djeluj”.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *