U BiH je tokom pandemije koronavirusa bez posla ostalo oko 30.000 radnika. Sindikati strahuju da bi broj otpuštenih mogao da se poveća.
Oko 28.000 radnika radnika u Federaciji BiH i oko 2.000 radnika u Republici Srpskoj ostalo je bez posla od polovine marta 2020. kada je u BiH intenzivirano sprovođenje vanrednih mera za sprečavanje širenja zaraze koronavirusom.
Najugroženija je uslužna delatnost. Posebno su stradali ugostiteljstvo, trgovina, ali i prerađivačka delatnost. Na udaru su se uglavnom našli radnici malih i srednjih preduzeća. Odgovarajući na pitanje otkuda tolika razlika u broju otpuštenih u entitetima, predsednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić kaže da je Vlada RS veoma brzo djelovala, a prihvaćeni su mnogi sindikalni predlozi za ublažavanje ove nesreće.
Međutim iz Saveza sindikata upozoravaju da je bilo i zloupotreba. Uglavnom su im se obraćali radnici koji nisu sindikalno organizovani sa pitanjima- šta će se s njima desiti, poslodavac traži da potpišem sporazumni raskid ugovora o radu i slično, kaže Mišićeva.
Vlasti u RS odlučile su i da jednokratnom podrškom od 1.000 maraka medicinarima, policiji, pripadnicima Civilne zaštite, komunalnim policajcima i inspektorima dodatno stimulišu “borce u prvim redovima” protiv koronavirusa čime se daje podrška i javnoj potrošnji. Iz sindikata naglašavaju da je u ovoj situaciji jako važno da novac iz Fonda za pomoć privredi dođe u prave ruke.
Privredna komora Republike Srpske, pokrenula je kampanju „Kupujmo domaće!, čiji je cilj promocija domaće proizvodnje „Naše je bolje“,da se dodatno utiče na svijest potrošača o značaju kupovine domaćih proizvoda, čime se zadržavaju postojeća i otvaraju nova radna mjesta, što je u vrijeme širenja virusa korona i njenog uticaja na privredu od izuzetne važnosti.
Pratite nas i na društvenim mrežama: