Stručnjaci intenzivnije u malinjacima; Cilj povećanje prinosa i kvaliteta maline /VIDEO/

Malina je za nas perspektivna kultura, a BiH je u prvih deset proizuvođača odnosno izvoznika maline u svijetu, s toga malina može biti veoma unosan posao za naša područja, pogotovo na području podrinja i Romanije gdje se tradicionalno gaji, kaže resorni ministar. Dodaje da se mora raditi na unapređenju proizvodnje krenuvši od povećanja prinosa. S toga će veću ulogu u zasadima maline imati i stručnjaci, odnosno savjetodavna služba.

Mirko Mijušković iz opštine Rudo odavno je u malinarskoj priči. Baštini zavidno iskustvo u ovom poslu, ali ipak ističe da su stručnjaci dobro došli i u njegove plantaže koje se prostiru na pola hektzara zemlje. Ranije je ubirao i do sedam tona roda maline, ali danas priznaje da je u vrijeme pada otkupne cijene i sam manje pažnje posvećivao malinama.

Napominje da su mnogi proizvođači koji su godinama unazad suočeni sa lošim tržišnim uslovima po malinu, veoma zapostavili proizvodne zasade, pa je stav struke dobro došao, kako bi se proizvodnja oporavila.

Agronomi koji su obišli zasade širom Srpske nakon zimskog perioda ističu da malinjake treba dobro pripremiti za period aktivne vegetacije. Zaštita i ishrana malinjaka prioritet je za uspješan ishod u ovom poslu i bolje rezultate u berbi. Sve do kraja sezone biće stručnjaci u zasadima još tri puta.

Stručnjaci iz regiona konstatuju da je u BiH nakon intenzivnog rasta proizvodnje u prethodnom periodu sa padom cijene došlo i do zastoja u ovom poslu. Situacija nije bolja kažu ni u susjednoj Srbiji. Akcenat se u ovoj misiji pored povećanja prinosa stavlja i na kvalitet.

Nije mali broj onih koji se u Srpskoj bave otkupom maline. Posao je organizovan dobro, pa po malinu dolaze direktno na plantaže u sezoni berbe. Ako nema povjerenja između hladnjačara i primarnih proizvođača proizvodnju je teško održati.

U resornom ministarstvu podsjećaju da se veoma mala količina maline proda u svježem stanju, 99 odsto proizvodnje maline sa ovog područja ide put izvoza. Ministarstvo premira i ovu proizvodnju po kilogramu predatog roda. Osim primarne proizvodnje podržan je subvencijama i prerađivački sektor.

Model pružanja savjetodavnih usluga u malinarstvu prolazi svoju drugu fazu realizacije. Sama inicijativa krenula je direktno sa terena gdje je malinarstvo veoma zastupljeno. Važno je povećati prinose i kvalitet ploda jer se ove godine proizvođači nadaju dobroj cijeni maline.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *