Strani radnici traženi u svim granama privrede u Srpskoj

Za prvih pet mjeseci u Republici Srpskoj izdato je ukupno 857 radnih dozvola stranim državljanima, što predstavlja gotovo polovinu od ukupno 2.000 radnih dozvola planiranih za ovu godinu, pokazuju podaci Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske.

Uvoz strane radne snage postaje nezaobilazna praksa u gotovo svim sektorima privrede, a prema procjenama, ta potreba će samo rasti u godinama koje dolaze.

Zoran Škrebić, predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, rekao je za “Nezavisne novine” da ovi podaci ne iznenađuju, jer se broj domaćih tražilaca posla kontinuirano smanjuje, prije svega zbog odlaska radno sposobnog stanovništva u zapadnoevropske zemlje.

“U narednom periodu će potreba za stranim radnicima dodatno rasti, ne samo zbog odlazaka naših građana, već i zbog demografskih kretanja. Prema dostupnim podacima, godišnje oko 15.000 ljudi odlazi u penziju, dok je broj mladih koji stasavaju za tržište rada znatno manji – oko 9.000. To znači da imamo značajan disbalans između onih koji izlaze i onih koji ulaze na tržište rada”, objasnio je Škrebić.

Ovaj jaz, kako ističe, jedan je od osnovnih razloga zašto privreda sve više poseže za uvozom strane radne snage.

Kako je rekao, uvoz stranih radnika postao je potreba gotovo svih privrednih grana, te slične trendove bilježe i zemlje u regionu.

“Slovenija, na primjer, više ni ne vodi tačnu evidenciju o broju uvezenih radnika. Isto važi i za Hrvatsku i Srbiju”, kazao je Škrebić.

Prema njegovim riječima, u narednih sedam do osam godina Bosni i Hercegovini će biti potrebno čak 100.000 stranih radnika, od čega će Republici Srpskoj trebati oko 40.000.

“Zato je ključno da pojednostavimo procedure za izdavanje radnih dozvola, jer trenutno može potrajati i do pet mjeseci da se završi kompletna dokumentacija za jednog stranog radnika”, naglašava Škrebić.

Zbog izraženog nedostatka domaće radne snage, preduzeća u Republici Srpskoj sve češće zapošljavaju radnike iz zemalja poput Nepala, Indije i Bangladeša.

Primjer toga je zvornička građevinska firma “Jokić invest”, koja već nekoliko godina zapošljava radnike iz Azije.

“Od 2019. godine kroz našu firmu je prošlo više od 150 radnika iz Bangladeša, a trenutno ih imamo oko 70 zaposlenih”, kazala je Marijana Milović, izvršna direktorica ove firme.

Dodala je da su ove godine podnijeli zahtjev za dovođenje još 30 radnika iz Nepala, te je istakla da su zadovoljni ovim radnicima.

“Radnici iz Bangladeša su vrijedni i poslušni. Međutim, zbog razlike u jeziku i tehnologiji, potrebno je i do dvije godine da postanu potpuno samostalni u radu”, kazala je Milovićeva.

Podsjetimo, Savjet ministara Bosne i Hercegovine usvojio je Odluku o utvrđivanju godišnje kvote radnih dozvola za zapošljavanje stranaca u BiH za 2025. godinu, na prijedlog Ministarstva civilnih poslova, te ukupna kvota za ovu godinu iznosi 7.229 radnih dozvola, od čega je u FBiH 4.490, u Republici Srpskoj 2.000, a Brčko distriktu 739,

Od toga broja je 2.820 dozvola namijenjeno za produženje postojećih, dok su 4.409 predviđene za novo zapošljavanje stranih državljana.

Radne dozvole po granama

Građevinarstvo – 1.727 dozvola

Prerađivačka industrija – 887 dozvola

Hotelijerstvo i ugostiteljstvo – 584 dozvole


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, X nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentari: