Statistički pokazatelji o vrijednosti uvoza i izvoza mlijeka u prošloj godini zabrinuli mljekare u BiH /VIDEO/

Na tržište BiH u 2021. godini uvezeno je mlijeka i mliječnih proizvoda u vrijednosti od skoro 175 miliona maraka, što je za čak 81 milion više nego što su domaći mljekari plasirali u inostranstvo.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH na domaće tržište lani je uvezeno 53,53 miliona kilograma mlijeka i mliječnih proizvoda u vrijednosti od 174,75 miliona maraka. U istom periodu domaći mljekari su izvezli 79,82 kilograma svojih proizvoda, a njihova vrijednost iznosila je svega 93,94 miliona maraka. Oni sa čijih farmi na domaćem terenu sve kreće, kažu da se iz naše zemlje izvoze jeftiniji proizvodi, dok uvozimo sve ono što je skupo.

U mljekarstvu kod nas situacija je sve gora, navodi Usorac, a prognoze da će nešto krenuti u boljem smjeru, nisu dodaje optimistične uzimajući u obzir da se biljna i animalna proizvodnja međusobno dopunjavaju. Izražava bojazan da u domaćim atarima neće biti proizvedene dovoljne količine hrane.

Zanimljivo je da statistički pokazatelji iz proteklih nekoliko godina uporno potvrđuju da proizvodnja mlijeka raste, dok se s druge strane bilježi i pad broja farmi. Mnogi odustaju jer ne mogu izdržati sve probleme sa kojima se susreću.

Hrana za stoku je skupa, kao i sve ostale komunalije, dok je otkupna cijena mlijeka 60 feninga po litru i nema ni naznake da bi mogla da bude povećana. U suštini imamo odgovor ako nam se ne sviđa otkupna cijena, ne treba se ni baviti proizvodnjom, kaže Usorac.

Kada je riječ o subvencijama za poljoprivrednu proizvodnju, Vladimir Usorac je naveo da je za te namjene u 2022. godini predviđeno 75 miliona maraka, koliko je bilo i lane.“I u tom slučaju smo u neravnopravnom položaju sa mljekarima iz FBiH, naveo je Usorac.

Mljekare u Srpskoj, kao i ostale poljoprivrednike, prema sadašnjim pokazateljima, očekuje veoma teška i neizvjesna godina. Podsjeća Usorac da je nedavno Udruženje mljekarta nastupilo sa zahtjevom pred nadležnim tražeći uvođenje plavog dizela, što bi im kako kaže dobro došlo u jeku poskupljenja proizvodnje i svih repromaterijala.

Oni koji stanje u mljekarstvu prate u posljednje dvije godine ne mogu a da se ne prisjete podatka Spoljno trgovinske komore BiH iz januara mjeseca 2021. godine. Kako je tada potvrđeno, izvoz mlijeka u prvih devet mjeseci u 2020. godini iznosio je 70,9 miliona KM, što je za 13,8 odsto manje nego u istom periodu 2019. godine, dok je uvoz iznosio 118 miliona KM, što je za 11,6 odsto manje.

Svemu je kumovala pandemija po kojoj će ostati i upamćena ta 2020. godina, a prema riječima poljoprivrednika tada je 15 miliona litara mlijeka u BiH ostalo neiskorišteno. Razlog što je mlijeko u 2020.-oj bilo tržišni višak je kako su tada rekli proizvođači pandemija, koja je oslabila kupovnu moć građana. Sada, gotovo dvije godine kasnije, još uvijek traje i pandemija, a tektonski poremećaji koji su zahvatili tržište nafte. žitarica, te repromaterijala, naročito đubriva, vode poljoprivredu u neizvijesnost.

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *