Stalna potreba za većim brojem hraniteljskih porodica /VIDEO/

Iako pojedini gradovi Srpske bilježe blagi rast u broju hraniteljskih porodica, potreba za njima je i dalje velika. U Bijeljini su aktuelni “veterani” u hraniteljstvu, koji su nam dragocjeni, kažu u Centru za socijalni rad.  Međutim ističu neophodnost prijave novih hranitelja, pa su uputili poziv građanima koji u svom srcu osjete potrebu da brinu i o mališanima kojima je neophodna nježnost i pažnja, da se jave ovom centru.

Različite su životne okolnosti koje roditelje stavljaju u bezizlaznu situaciju, kada ne mogu brinuti o vlastitoj djeci. U tom slučaju, kao luka spasa, pojavljuje se Centar za socijalni rad i hraniteljska porodica. Hraniteljstvo je privremeni oblik zaštite djeteta koje nema adekvatno roditeljsko staranje. U bijeljinskom Centru za socijalni rad podsjećaju da je Bijeljina do prije nekoliko godina bila primjer mnogim lokalnim zajednicama u ovoj praksi, ali sada izražavaju neophodnost za većim interesovanjem i prijavom novih hranitelja.

Hraniteljska porodica njeguje dijete, brine se o njegovom zdravlju, vaspitanju i obrazovanju pružajući mu onu prijeko potrebnu toplinu porodičnog doma.Hraniteljstvo je u Republici Srpskoj definisano Zakonom o socijalnoj zaštiti kao jedan od najboljih vidova zbrinjavanja maloljetnika čiji roditelji trajno ili privremeno ne mogu da brinu o svojoj djeci.

U našem gradu je to još složenije napominje Stojanovićeva jer priča o prihvatilištu u Bijeljini o čemu se govori već neko vrijeme, do sada nije realizovana.

Prema njenim riječima posebna vrsta hraniteljstva je specijalizovano hraniteljstvo za djecu sa smetnjama u razvoju i djecu u riziku.

Osim što rade s hraniteljskim porodicama kako bi boravak djeteta u hraniteljstvu što bolje odgovorio na potrebe djeteta, socijalne radnice i radnici pomažu i u stvaranju boljih uslova za vraćanje djeteta u porodicu porijekla. Izdvajanja za hraniteljstvo su budžetski planirana i redovna, napominju u Centru za socijalni rad Bijeljina.

Ono što je evidentno broj hranitelja i djece zbrinute u takvim porodicama na području Semberije sve je manji. Zbog svega što se dešava u društvu i straha interesovanje opada, pa stručnjaci ističu potrebu da bi više trebalo da se govori o značaju i promociji ovih porodica.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, X nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *