Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić poručio je danas da lica koja borave u karantinima treba da budu odgovorna i da tamo izdrže 14 dana da bi se spriječilo širenje virusa korona.
“KomFor i interes pojedinca nikada neće biti stavljen iznad javnog zdravlja i zajednice”, rekao je Šeranić na konferenciji za novinare u Banjaluci.
On je dodao da nije lako biti u karantinu, kao ni u kućnom karantinu, te da očekuje od građana da se ponašaju odgovorno kao i do sada.
Šeranić je napomenuo da su sagledavani uslovi u karantinima u lokalnim zajednicama i da su u pojedinim slučajevima date preporuke da oni budu poboljašni.
Oni koji dolaze iz inostranstva i smještaju se u karantine, naglasio je Šeranić, ne susreću se sa situacijom i stvarima koje već nisu predstavljene u javnosti.
On je naveo da su lokalne zajednice zadužene za organizaciju karantina i da je Ministarstvo tu da pomogne, zbog čega postoji stalna komunikacija.
“Načelnici i gradonačelnici se u tom smislu odlučuju za različite metode, ali svako od njih je organizovao ono što je u njegovoj moći i u skladu sa mogućnostima. Očekuje da i ovaj mjesec izdržimo i ponašamo se odgovorno kao do sada. To nam je omogućilo da imamo postepeni, ne eksponencijalni rast epidemije, što bi opteretilo zdravstvene kapacitete”, pojasnio je Šeranić.
Šeranić je istakao da pacijenti koji su lokalnim karantinima i imaju određene potrebe mogu da se obrate odgovornim licima zaduženim za te objekte – licima iz Civilne zaštite, MUP-a ili zdravstvenim radnicima koji prate njihovo stanje.
“Takve timove imamo u republičkim prostorima za izolaciju ili karantinima, te od njih dobijamo svaki dan izvještaje”, pojasnio je Šeranić.
Kada je riječ o ljudima iz inostranstva, koji se smještaju u karantine na 14 dana, Šeranić je podsjetio da je ranije testirano oko 400 ljudi i da su svi bili negativni.
On je podsjetio da su nadležni organi Srpske ranije odlučili da obustave testiranja na granici, ali je istakao da će svi koji su u karantinu obavezno biti testirani prije nego što dođu u lokalnu zajednicu.
“Neće napustiti karantin prije nego se testiraju. Ako se pojavi potreba za testiranjem prilikom boravka u karantinu, ona će biti zadovoljena. Zato tamo imamo zdravstvene radnike koji nadziru lica u karantinu”, naglasio je Šeranić.
On je poručio građanima da ne treba sumnjaju u mjere koje su u interesu javnog zdravlja i cijele zajednice.
Ukupan broj zaraženih u Republici Srpskoj je 302.