Šef Delegacije EU u BiH Johan Satler izjavio je danas na Jahorini da je pitanje izvršenja odluka Ustavnog suda BiH važno za proces evropskih integracija.
“U bilo kom demokratskom društvu morate imati jednog konačnog arbitra, a to nisu ni političari, ni izvršna ni zakonodavna vlast, već pravosuđe”, rekao je Satler u obraćanju novinarima pred početak dvodnevne konferencije o izvršenju odluka Ustavnog suda BiH koju je na Jahorini organizovao ovaj sud.
Prema njegovim riječima, Ustavni sud BiH je najviši sud u BiH i zato je neophodno da se njegove odluke poštuju i izvršavaju, jer njihovo sprovođenje, odnosno nesprovođenje, ima implikacije po cijelo društvo.
Satler je naglasio da je izvršenje sudskih odluka pogotovo važno za zemlje koje teže članstvu u EU.
“Iz tog razloga nije slučajnost da se jedan od 14 ključnih prioriteta, prioritet četiri, bavi pitanjem pravosuđa, odnosno Ustavnog suda i izvršenja njegovih odluka”, rekao je Satler, koji očekuje da će konferencija za rezultat imati konkretne prijedloge za povećanje stope izvršenja odluka Ustavnog suda.
Satler je naveo da se 16-17 odluka Ustavnog suda koje nisu izvršene, a odnose se na ocjenu ustavnosti, tiču zakonodavnih tijela na svim nivoima, i to šest-sedam je iz nadležnosti Parlamentarne skupštine, dio je iz nadležnosti Parlamenta Federacije BiH i jedan predmet koji se tiče koncesija u nadležnosti je Narodne skupštine Republike Srpske.
Kada je u riječ o sprovođenju, odnosno nesprovođenju odluka Ustavnog suda BiH, Satler je ocijenio da se “sve svodi na političku volju i međusobna politička prepucavanja”.
Upitan o budućnosti stranih sudija u Ustavnom sudu BiH i za realizaciju 14 prioriteta u kontekstu evropskih integracija, Satler je rekao da je želja EU da vidi jačanje suvereniteta BiH.
“To po sebi podrazumijeva i gašenje OHR-a i odlazak međunarodnih sudija iz Ustavnog suda, ali to je nešto o čemu treba govoriti dugoročno. Moramo vidjeti samostalnost u donošenju odluka, a to je proces koji se neće desiti preko noći, pogotovo u ovakvim okolnostima”, smatra Satler.
Prema njegovim riječima, u procesu integracije BiH u EU srednjoročno se teži smanjenju međunarodne supervizije.
Šef Delegacije EU podsjetio je da je predsjednik Evropske komisije Ursula fon der Lajen nedavno ukazala na potrebu snažnije integracije zapadnog Balkana u evropski prostor EU i snažnije regionalne integracije, ali i na unapređenje vladavine prava, vladavine pravosuđa, borbe protiv organizovanog kriminala i pomoći EU u tom smislu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com