Šansa za samozapošljavanje žena žrtava nasilja porodici /VIDEO/

Pandemija je teško uticala i na položaj žena žrtava nasilja. A Organizacije civilnog sektora u BiH će uz finansijsku podršku EU u narednih 30 mjeseci provesti projekat osnaživanja najmanje 15 žena žrtava nasilja u porodici da postanu ekonomski nezavisne, tako što će pokrenuti vlastite biznise, a projekat je predstavljen danas i u Bijeljini.

Nasilje u porodici u Bosni i Hercegovini povećano je za oko 30 odsto tokom pandemije korona virusa, pokazuju podaci udruženja i nevladinih organizacija koje pružaju pomoć žrtvama nasilja. Osim velikog broja prijava na SOS telefon, bilježi se i povećan broj zahtjeva za smještaj u Sigurnu kuću.

Povećanje prijave nasilja bilježe i u Bijeljini. Poražavajući je podatak da je od 10 lica koja trenutno borave u Sigurnoj kući u Bijeljini samo jedno lice punoljetno.

Boravak u Sigurnim kućama uglavnom su na više od godinu dana produžili spori sudski postupci.

A dok borave u Sigurnoj kući žrtve nasilja nisu prepuštene same sebi,  prolaze i kroz različite vidove edukacije i osnaživanja.

Projektom “Ekonomske i socijalne prilike ka nezavisnosti žena, žrtava nasilja u porodici” biće podržano najmanje 15 žena žrtava nasilja u razvoju njihovih ekonomskih aktivnosti samozapošljavanja.

U svrhu što lakšeg pokretanja biznisa EU je, osim finansijskih sredstava, podržala i obuke, mentorstva i druge vidove stručne podrške ženama žrtvama porodičnog nasilja, prilikom i nakon pokretanja mikro biznisa.

Kroz ovaj projekat nastoji se ostvariti i saradnja sa državnim i lokalnim institucijama u cilju postizanja većeg efekta projekta.

Ovim je prepoznat problem žena žrtava nasilja koje se nalaze u Sigurnoj kući. Prema podacima iz osam sigurnih kuća u Republici Srpskoj i FBiH, iz civilnog sektora navode da žene koje trpe nasilje pretežno dolaze iz porodica koje imaju niska primanja i nedovoljno su obrazovane, što im predstavlja ogromnu prepreku prilikom zapošljavanja.

Broj žrtava nasilja koje se vraćaju nasilniku nakon boravka u Sigurnoj kući i dalje je procentualno veliki, međutim ima i pozitivnih primjera.

Projekat se realizuje od početka januara ove godine u svih osam lokalnih zajednica u BiH u kojima su osnovane Sigurne kuće. Projekat je vrijedan više od 200.000 evra.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *