Radna snaga poskupila, cijena duvana ista

Sadnja duvana u Semberiji i Posavini, koja je planirana na 260 hektara, privodi se kraju. U odnosu na prošlu godinu smanjene su površine pod ovom industrijskom biljkom za 20 hektara.

Proizvođači se žale na sve skuplji repromaterijal i radnu snagu, te istu cijenu duvana, koja stagnira posljednje dvije i po decenije.

Zahvaljujući lijepom vremenu proizvođači su blagovremeno pripremili zemljište za sadnju rasada, koji je u dosta dobrom stanju, iako je zbog temperaturnih oscilacija neujednačeno klijao i nicao. Prošle godine ometala ih je kiša, pa je sadnja završena tek u junu. Ove godine većina će završiti prije optimalnog roka, koji ističe 20. maja.

Vidak Govedarević iz Srednje Čađavice sadi duvan na 2,5 hektara.

– Rasad je dobar, a i vremenski uslovi pogoduju sadnji. Naša zemlja je lošijeg kvaliteta, a nemamo ni uslova za navodnjavanje, tako da se nadamo da će biti kiše, koja bi omogućila brže i bolje nicanje – kaže ovaj semberski duvanar.

Tradicija

U Semberiji će ove godine 57 proizvođača zasaditi duvan na 171 hektaru. U mnogim porodicama ova proizvodnja je tradicija, ali zarada je, kažu, sve manja. Cijene repromaterijala i dnevnice radnika rastu, a prosječna cijena duvana godinama je tri marke.

– Više od 30 godina sadimo duvan. Kad smo počinjali dnevnica radnika je bila 10 KM ili kilogram kafe, a danas je od 40 do 50 KM. Drastično su skuplji i đubrivo i repromaterijali, a cijena duvana ostaje godinama ista. I podsticaji su minimalni. Za kilogram duvana dobijamo od 30 do 35 feninga, a nekada su bili od marku i po do 2,5. Proizvodnja bi bila isplativa kada bi kilogram duvana bio plaćen pet-šest KM – kaže Vidak.

Ukoliko nadležni ne podrže značajnije ovu proizvodnju, duvanari će biti prisiljeni da se opredijele za neku drugu kulturu.

– Sve što sam ulagao decenijama u mehanizaciju, sušare, propašće. Ali i ovako propadamo – upozorava Vidak.

Uprkos problemima zbog pandemije, preduzeće “Duvan” uspjelo je da obezbijedi neophodan repromaterijal, koji poljoprivrednici vraćaju osušenim duvanom.

– Problemi sa obračunom PDV-a i sve ovo ugrožava naš rad, ali i naše kooperante. Ipak se mnogi odlučuju da duvan sade jer znaju da imaju našu podršku u proizvodnji, ali i siguran otkup i plasman – ističe  direktor “Duvana” iz Bijeljine Čedo Gotovčević.

Teška je i neizvjesna godina pred “Duvanom”, koji ima i vlastitu proizvodnju na 14 hektara. Ove godine planiraju da otkupe 360 tona suvog lista po istim cijenama kao prošle godine, s tim da dodatno premiraju proizvođače koji ostvare prinos veći od 150 kg po dunumu – za prvu klasu 40, drugu 35 i treću 30 feninga.

Ugrožava ih način obračuna PDV

U preduzeću “Duvan” kažu da ih finansijski ugrožava obračun PDV-a u Regionalnom centru Uprave za indirektno oporezivanje u Tuzli na neotkupljene količine duvana i oporezivanje na osnovu podijeljenih sjemenki proizvođačima, a ne roda, jer ciklus proizvodnje traje od šest do osam mjeseci i nikada se ne zna da li će vremenski uslovi biti pogodni.

(SrpskaInfo)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *