“Puzajuća” poskupljenja pustoše novčanike /VIDEO/

Poskupile su osnovne životne namirnice. Kupovna moć stanovništva je loša, pa će i rast cijena negativno uticati na ukupni standard. Potrošače, najviše brine rast cijena žitarica, jer, kako kažu u udruženjima potrošača, u našem narodu je još uvriježeno mišljenje da “dok ima hljeba u kući, nekako će se preživjeti”. Rast cijena brašna, kako tvrde mlinari i pekari, ne bi trebalo da dovede do poskupljenja pekarskih proizvoda. I dok cijene rastu, sve je veći i broj prigovora građana na pružaoce usluga od opšteg ekonomskog interesa.

Cijene osnovnih životnih namirnica u BiH vrtoglavo su narasle u posljednjih nekoliko mjeseci, što za građane u teškoj, kako epidemiološkoj, tako i ekonomskoj situaciji, predstavlja dodatni udar na i onako tanak džep.Brašno, ulje, pileće meso, jaja, ali i gorivo, samo su neki od proizvoda koje građani svakodnevno koriste, a čija cijena posljednjih mjeseci bilježi rast.Dok se bilježi rast cijene pšenice na berzama, pekari poručuju da do poskupljenja pekarskih proizvoda neće doći.

Dok cijene rastu, samo plate ostaju iste ili su se smanjile, kažu građani, čije mišljenje dijele i oni koji zastupaju prava potrošača.

Pojedinačni rast cijena teško je upratit pojašnjava Vasilić, navodeći da su se u ovom udruženju pokušali i time baviti.

Oko 130 pritužbi građana na pružaoce komunalnih usluga zaprimili su od početka godine do sada u ovom udruženju. Ističu da su mnoge riješene u korist potrošača preko Komisija koje aktivno rade i zastupaju potrošačka prava u preduzećima koja su davaoci javnih usluga.

Ipak najviše potrošačkih prigovora u Bijeljini je na telekom operatere, koji su zatamnjivanjem, ali i gašenjem određenog TV sadržaja, pokazali da im nije u interesu zadovoljstvo potrošača, napominje Vasilić

Ima i slučajeva napominje prvi čovjek Udruženja “Zvono” da su se pojedini građani i žalili, pa su im i umanjeni računi za usluge telekom operatera.

Iz “Zvona” ističu da je registrovan i Savez udruženja, kojem su pristupila udruženja koja su bave zaštitom potrošača i nalaze se u evidenciji Ministarstva trgovine i turizma Republike Srpske, uz očekivanje da će na taj način uspjeti da se ostvari veći stepen zaštite potrošača u Srpskoj.

Godinu iza nas obilježili su kažu u “Zvonu” i potrošački prigovori ka turističkim agencijama zbog nerealizovanih turističkih aranžmana, a iz ovog udruženja ističu da potrošač ima pravo na povrat novca u slučaju nerealizovanog putovanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *