Prvi poraz BiH: Grčka slavila u krcatom “Mejdanu”

Košarkaška reprezentacija BiH upisala je prvi poraz u kvalifikacijama za Evrobasket 2021. godine. “Zmajevi” su večeras u krcatom tuzlanskom “Mejdanu” poraženi od favorizovane selekcije Grčke, koja je slavila sa 70:65 i tako ostala usamljena na čelu tabele sa četiri boda.

Na krilima velike pobjedu u Rigi protiv Letonije puleni Vedrana Bosnića i večeras su pokazali veliku želju za pobjedom i borbenost, ali to na kraju ipak nije bilo dovoljno za trijumf protiv iskusnije i na kraju kvalitetnije Grčke. Ipak, bh. košarkaši se i dalje nalaze u sjanoj situaciji za plasman na EP.

U prvom periodu dominirale su odbrane, na kraju prvih 10 minuta Grci su imali minimalnu prdnost (17:16). U drugoj četvrtini nešto veći broj tehničkih grešaka bh. košarkaša rezultirali su da Grci na odmor ode sa prednosti od šest razlike (40:34). U prvom poluvremenu gosti su čak 19 puta izlazi na liniju za slobodna bacanja (pogodili 13 puta).

U trećoj dionici “heleni” su u 25. minuti prvi put imali dvocifrenu prednost (49:39). Iskusniji i staloženiji gostujući košarkaši su do kraja četvrtine uspjeli da povećaju prednost, te su uoči posljednjih 10 minuta imali plus 16 (59:43).

Bh. selekcija koj nije bila na nivou i kojoj je nedostajalo energije i više hrabrosti da šutira otvorene šuteve nije imala snage da se u potpunosti vrati u meč u posljednjoj četvrtini, iako je uvela utakmicu u dramatičnu završnicu. Minut prije kraja prišli su na minus 3 (65:68) i imali napad, ali je Atić promašio jedno polaganje.

Najefikasniji u pobjedničkoj ekipi bili su Agravanis sa 17, Larencakis je dodao 15, a Margaritris 14. U bh. timu istakli su se Milan Milošević sa  17 koševa, Edin Atić je dodao 13, a Miralem Halilović 9.

U drugoj utakmici ove grupe Bugarska je kod kuće pobijedila Letoniju sa 110:104. Kvalifikacije se nastvaljaju u novembru ove godine.