Propali svi pokušaji uštede novca na parlamentarcima

Iako se imovina mnogih mjeri u milionima maraka, a s druge strane budžete pune kreditima, parlamentarci godinama odbijaju da prihvate bilo kakav prijedlog koji se tiče smanjana njihovih primanja u korist građana Bosne i Hercegovine.

Već godinama se u Narodnoj skupštini Republike Srpske i Parlamentu BiH priča o smanjenju primanja parlamantarcima, ali  svaki pokušaj da im se smanje plate, naknade ili otpremnine do sada je propao.

Za razliku od Parlamenta BiH, u kome je 2016. ukinuta privilegija zvana „bijeli hljeb“, u NSRS propada svaki pokušaj da se uradi isto. Primanja parlamentaraca bezuspješno su pokušavali da smanje poslanici i opozije i vlasti, a izgovar je uglavnom da se radi o populizmu ili „komplikovanoj proceduri“.

Među pokušajima da se na parlamentarcima uštedi koja marka bio je onaj poslanika Srpske napredne stranke, Adma Šukala, koji je 2016. tražio ukidanje „bijelog hljeba“ uz računicu da bi se samo te godine moglo uštediti više od 300.000 KM. Prijedlog je tada odbijen.

Početkom prošle godine Klub poslanika PDP, predložio da se u NSRS uvede princip „jedan matični broj – jedna plata“, odnosno, da poslanik ne može da prima dvije plate iz budžeta. Međutim i taj prijedlog nije prošao kod poslanika.

Iako su poslanici mahom odbijali predlog opozicije, nedavno je u NSRS odbijen predlog koji je došao od strane vladajuće većine. Potpredsjednik NSRS Milan Petković krenuo je u proceduru ukidanja „bijelog hleba“, preciziravši i koji zakoni bi morali biti izmijenjeni. Iako su “na prvu” svi podržali ovu ideju, poslanici na kraju nisu glasali i nisu pritisnuli „za“ da sebi uskrate ovu privilegiju.

Iako je „bijeli hljeb“ za poslanike u Parlamentu BiH ukinut, mnogi misle da su poslanici i dalje previše plaćeni. Tako je prijedlog poslanika SBB, Damira Arnauta, da se parlamentarcima smanje otpremnine i da umjesto 35.000 KM, ograniči na 10.000 KM, očekivano, odbijen.

Tu pokušajima nije kraj. Poslanik SDA u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Šemsudin Mehmedović, treći put je uputio incijativu za obustavu isplate plata parlamentarcima dok traje blokada rada ovog doma. Iako je spisak pokušaja dug, odgovor poslanika je uvek kratko i jasno – ne.

– Moramo biti svjesni da se danas većina bavi politikom zbog materijalne koristi, jer fotelja i vlast donose kako velike plate, tako i mnoge benifite. I to je kod nas apsolutno normalno. Čak i u Ustavu BiH postoji odredba da se za vrijeme trajanja mandata zvaničnika ne može smanjivati naknada i oni se svi drže toga – objašnjava politički analitičar Vehid Šehić.

Dodaje da bi se to ipak moglo regulisati kada bi postojala politička volja, pogotovo zato što su plate parlamentaraca u BiH mnogo veće u odnosu na zemlje okruženja.

– U odnosu na susjedne zemlje njihova primanja su enormno velika, pogotovo ako uzmemo u obzir  njihov opis posla. Poslanici u Srbiji i Hrvatskoj donose apsolutno sve zakone, tako da se njihove nadležnosti ne mogu porediti sa obimom posla naših poslanika – rekao je Šehić.

Dodaje da je to što većina građana živi na rubu siromaštva, a njihovi predstavnici uživaju u izobilju, samo još jedan od dokaza da većinu njih ne interesuje položaj građana, već samo njihovo lično dobro.

Upravo ti građani moraju da se probude i od njih traže da zasluže taj novac, smatra politička analitičarka Tanja Topić.

– Do sada su ti prijedlozi propadali, jer nema pritiska od starne građana, poreskih obveznika, koji će postaviti pitanje kuda i na koji način se troši njihov novac. Dok god imamo građane koji ne postavljaju pitanje „zašto živimo u jednoj siromašnoj zemlji u kojoj je svaki četvrti građanin na rubu egzistencije, a da za to vrijeme mirno gledamo luksuz, raskoš, sjaj i privilegije u kojima žive političari“, imaćemo ovaj problem – smatra Topićeva, dodajući da se, bez pritiska građana, niko od političara neće svjesno odreći privilegija koje im zakon omogućava.

Podsjećamo, poslanici u Parlamentu BiH mjesečno zarađuju između 4.800 i 6.500 KM, dok poslanici u Parlamentu FBiH zarađuju u prosjeku 3.200 KM, a u NSRS između 1.800 i 2.500 KM. Uz to sve imaju prava na otpremnine, „bijeli hleb“, razne naknade, službena vozila, plaćen smještaj i još mnogo toga…

Šehić: Neka prihvate, bar iz populizma

Politički analitičar Vehid Šehić smatra da ima istine u tome da su nečiji prijedlozi  za smanjenje plata poslanicma populističi potez. Međutim, i dalje želi da vjeruje da ima poslanika sa iskrenim namjerama.

– Želim da vjerujem da su predlozi za smanjene naknada motivisani profesionalnim motivima i da postoje oni koji pokušavaju nešto da urade i vrate vjeru u ovo zanimanje. Sigurno ima i onih koji to zloupotrebljavaju, ali ako su jedni populisti što predlažu, neka budu onda i drugi, pa neka prihvate – zaključio je Šehić.

(SrpskaInfo)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *