Prenatalitetni test za trudnice nakon 35. godine, ali i mlađe uz preporuku

Pravo na prenatalni test u Republici Srpskoj imaće žene starije od 35 godina, kao i trudnice koje do trenutka poroda imaju do 35 godina, ali uz preporuku genetskog savjetovališta, rečeno je Srni u Fondu zdravstvenog osiguranja.

U ovom fondu kažu da će izuzetno pravo na finansiranje prenatalnih testova imati i trudnice koje iz zdravstvenih razloga ne mogu da urade amniocintezu.

Ovo je utvrđeno Programom neinvazivnog prenatalnog testiranja iz krvi trudnice kojim se utvrđuju kriterijumi i način ostvarivanja ovog prava i koji je usvojio Upravni odbor Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.

Iz Fonda ističu da je nakon usvajanja Programa potrebno da Vlada Republike Srpske, u skladu sa Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju, donese odluku o načinu finansiranja ovog prava.

“Kada bude usvojena odluka Vlade, ovo pravo počeće se primjenjivati u praksi o čemu će javnost biti obaviještena”, pojašnjavaju u Fondu.

Riječ je o pravu koje je prvi put uvršteno u paket prava obaveznog zdravstvenog osiguranja, koje će u potpunosti biti finansirano i po tome je Republika Srpska jedinstvena u regionu.

Kako je definisano programom, pravo na finansiranje prenatalnih testova trudnice ostvaruju na osnovu uputnice ginekologa kod kojeg su registrovane, dok se će uzorak krvi uzimati u javnim bolnicama sa kojima Fond ima potpisan ugovor.

“Bolnice će uzorak krvi dostavljati Univerzitetskom kliničkom centru /UKC/ Republike Srpske koji će dalje prosleđivati uzorak na testiranje ustanovi sa kojom zaključe ugovor za proceduru neinvazivnog prenatalnog testiranja. Budući da su trudnice oslobođene plaćanja participacije i ovo pravo u potpunosti će finansirati Fond zdravstvenog osiguranja Srpske”, rekli su u Fondu.

Iz Fonda podsjećaju da je kriterijume finansiranja prenatalnih testova, odnosno ko ima pravo na ovaj vid kontrole, odredila zdravstvena struka, tačnije ljekari UKC-a.

“Budući da je zakonom propisano do kada je potrebno da se donese program neinvazivnog prenatalnog testiranja iz krvi trudnice, tačnije do 31. jula, Upravni odbor Fonda je i prije zakonom predviđenog roka usvojio taj dokument”, navode u Fondu.

Iz Fonda napominju da je Fond konkretnim mjerama finansiranja zdravstvenih usluga za trudnice svih ovih godina bio podrška pronatalitetnoj politici Republike Srpske, budući da, osim tri pokušaja vantjelesne oplodnje, finansira mnoge druge procedure, poput amniocinteze, dabl i tripl testova i drugo.

“Osim toga, trudnicama Fond u potpunosti finansira zdravstvenu zaštitu, oslobođene su plaćanja participacije, a svi pregledi u svrhu planiranja porodice su u potpunosti besplatni, odnosno finansira ih Fond. I sa predviđenim finansiranjem neinvazivnih testova je, takođe, napravljen ogroman iskorak budući da zemlje regiona ne finansiraju ove testove”, ističu u Fondu.

Novim zakonom, podsjećaju iz Fonda, napravljen još jedan pomak, budući da se plate za vrijeme trudničkog bolovanja refundiraju u 100 odsto iznosu.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *