Semberski ratari ušli su ranije ove godine u prihranu pšenice, koja je nakon blage zime kažu vapila za prvom prihranom. Da već u februaru ulaze u ovaj posao, nije kažu bilo uobičajeno, ali klimatske promjene diktiraju da se i zaštita strnih žita obavi uskoro.
Sve su prilike da će poraniti i proljetna sjetva, međutim oprezni su proizvođači, kažu ipak treba sačekati optimalnu temperaturu zemljišta, pa tek onda otpočeti radove na njivama.
Ovogodišnjim pravilnikom za podsticaje ne mogu kažu biti u potpunosti zadovoljni uprkos povećanju novca na stavci za merkantilnu pšenicu po hektaru, prežalili nisu onih ukinutih pet pfeniga po kilogramu predatog zrna.
Ipak ima razloga i za zadovoljstvo, jer će ove godine moći ostvariti podsticaje na osnovu potpisane izjave za parcele koje obrađuju pod zakupom, a za koje ugvore sa vlasnicima nemaju.
Ovo je ističu jedan iskorak koji će se pozitivno odraziti na ratarsku proizvodnju.
U momentu dok se proizvođači pripremaju za zasnivanje novog proizvodnog ciklusa, Agencija za agrarna plaćanja Republike Srpske objavila je Javni poziv za podnošenje zahtjeva za odobravanje novčanih podsticaja za kapitalne investicije u 2020. Javni poziv je otvoren do 25.marta.
Pozdravljaju i novi pravilnik o kapitalnim investicijama, ipak kažu u investicije će samo jača poljoprivredna gazdinstva, dok su s druge strane kažu u nepovoljnom položaju sitni proizvođači, koji već godinama unazad odustaju od proizvodnje.
Bez adekvatne mehanizacije teško je sustići inače veliki obim radova na njivama gdje se na većoj površini odvija intenzivna poljoprivredna proizvodnja.
S obzirom da pšenicu u jeku žetve uglavnom dočeka niska otkupna cijena, veću isplativost u poslu ratari su vidjeli u uzgoju kukuruza bez obzira što na ovu kulturu podsticaje ne ostvaruju.
Od 33 pa do 36 pfeninga po kilogramu trenutno košta pšenica na tržištu, rijetki su oni koji su mogli sačekati da hljebno zrno uskladište pa prodaju po ovoj cijeni.