Počinje berba višnje u Semberiji, podbacio rod /VIDEO/

Ove godine rijetki zasadi višnje u Semberiji nisu prepuni roda. Česte oscilacije vremenskih prilika u vrijeme cvjetanja poremetile su zametanje plodova, tako i pomjerile vegetaciju, pa berba ove crvene ljepotice kasni petnaestak dana.

Ugaja Milan višnju tri i po decenije, zavolio je kaže ovu voćnu vrstu, ali priznaje da je ekonomska računica slaba u ovom poslu. Cijena se već desetak godina ne pomjera naviše, pa je isplativije višnju prodavati na malo jer se kupci po rod vraćaju iz godine u godinu.

A dok se otkupne cijene domaćih proizvoda gotovo u svim sektorima drže na istom nivou, radna snaga je sve više na cijeni jer je do sezonaca veoma teško. Poslova na njivama i u voćnjacima uglavnom se prihvataju sredovječni ljudi, među mladima ovaj vid zarade i nije popularan.

Činjenica da je na ovom području malo uzgajivača višnje, govori sama za sebe o ekonomskoj isplativosti ove voćne vrste, koja je s druge strane veoma poželjna i preporučljiva u ishrani.

S obzirom da višnju radi godinama, Milan je gazdinstvo opremio svom neophodnom mehanizacijom kako bi sebi olakšao poslove jer rada ima tokom cijele godine.

Voćarstvo je osjetljivo na uticaje vremenskih prilika, pa su ove godine voćari više novca izdvojili za zaštitu svojih zasada.

Milanov zasad višnje je u trinaestoj godini i još uvijek u punoj snazi. Ipak od vremenskih uslova zavisi i količina roda koji će biti iznijet iz voćnjaka. Nije kaže Milan sa višnjom dobro ni ako dobro rodi.

Uz adekvatnu i kontrolisanu zaštitu, kvalitet voća neće izostati. Pokazuje to i ovaj zasad bez obzira što je ove godine rod umanjen za oko 70 odsto. Vremenski uticaji su prorijedili rod ali su višnji koja se očuvala dali krupnoću.

Sunčani junski dani pogoduju zrenju višnje, pa će i berba početi za nekoliko dana.

Za razliku od višnje, trešnja je ove godine na veoma jakoj cijeni na otvorenom tržištu. Međutim na ovom području trešnja se nije uspjela odomaćiti, a bilo je pokušaja kaže Milan.

Jasna je i kalkulacija, jedan radnik dnevno u prosjeku nabere oko 80 kilograma višnje, uzimajući u obzir cijenu rada ispaltivosti je malo. Sa 300 stabala koliko je ostalo u zasadima višnje proizvodnja će se procjenjuje Milan odvijati još tri godine

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *