Pandemija otkazala elektronske izbore

Pilot-projekat održavanja elektronskih izbora u BiH, koji je trebalo da bude sproveden ove godine radi unapređenja izbornog procesa, otkazan je zbog pandemije virusa korona, potvrđeno je “Nezavisnim” u Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) BiH.

Naime, oni kažu da je ove sedmice zaključen projekat s EU o poboljšanju izbornog procesa u BiH, koji je sprovodila španska kompanija “Minsait”, koji je rezultirao dokumentom u kojem su sadržane preporuke koje mjere bi se mogle donijeti kako bi se unaprijedio proces. U sklopu tog projekta bilo je predviđeno održavanje pilot-projekta elektronskog glasanja. Program je zaključen, a pilot-projekat nije održan zbog nemogućnosti organizovanja procesa na način da se izbjegnu rizici usljed korone. Ukupna vrijednost projekta je 300.000 evra, a zaključen je krajem prošlog mjeseca.

U CIK-u, kako su rekli “Nezavisnim” na sjednici koja je održana u srijedu, zasad nemaju informaciju da li će i kada biti moguće kroz neki drugi projekat obaviti tehničku demonstraciju elektronskog glasanja, a samim tim niko zasad ne može reći da li će biti mogućnosti da se na narednim opštim izborima uvede mogućnost elektronskog glasanja.

U Delegaciji EU u BiH su potvrdili da je projekat otkazan zbog pandemije.

“Projekat je imao u planu pilot-vježbu koja je uključivala korištenje izborne tehnologije, međutim Centralna izborna komisija morala ju je otkazati usljed okolnosti vezanih za kovid-19. EU je spremna da nastavi podršku CIK BiH u radu na rješavanju nedostataka u izbornom procesu i jačanju usklađenosti BiH s međunarodnim standardima u ovoj oblasti, uključujući i oblast izborne tehnologije”, kažu u ovoj delegaciji za “Nezavisne”.

Oni podsjećaju da EU finansira projekat podrške CIK BiH u pripremi petogodišnje strategije i odgovarajućeg akcionog plana s ciljem poboljšanja integriteta, transparentnosti i efikasnosti izbornog procesa u BiH.

“Projekat sprovodi ugovarač s iskustvom u pružanju tehnoloških rješenja i profesionalnih usluga pri vođenju izbornog procesa u 40 zemalja. Projekat se fokusira na organizacione, tehničke, operativne i aspekte javnih komunikacija provedbe izbora”, kažu oni i podsjećaju da je prvi od 14 ključnih prioriteta definisanih u Mišljenju Evropske komisije prošle godine o kandidaturi BiH za članstvo u EU integritet izbornog procesa, u skladu s evropskim standardima i primjenom relevantnih preporuka OEBS-a i Venecijanske komisije.


U CIK-u kažu da će, bez obzira na to što ovaj pilot-program nije realizovan, nastaviti pružati preporuke Parlamentarnoj skupštini BiH kako se može unaprijediti integritet izbornog procesa, a da je onda na poslanicima da se opredijele da li ih žele primijeniti ili ne.

Irena Hadžiabdić, članica CIK-a, na sjednici u srijedu rekla je da su od juna bezuspješno pokušavali pronaći termin za simuliranje elektronskog glasanja.

“Da li ćemo imati šanse s nekim novim projektom da to realizujemo – rano je da govorimo”, rekla je ona na sjednici.

Željko Bakalar, predsjednik CIK-a, je na sjednici rekao da su dobili podršku od Upravnog odbora Savjeta za sprovođenje mira da nastave s poboljšanjima izbornog procesa, te da će za taj proces imati punu podršku međunarodne zajednice.

“Opća je ocjena da je CIK uradio ogroman posao i imamo pohvale za sve što je urađeno pod ogromnim političkim pritiscima i pandemijom. Imamo snažnu podršku međunarodne zajednice da nastavimo, a PIC je zainteresovan za nove tehnologije”, rekao je Bakalar.

(Nezavisne)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *