Nema smanjenja plata u javnom sektoru /VIDEO/

Govoreći o rebalansu budžeta i kritikama opozicije , premijer RS je rekao da je u 2019. godini Srpska  imala  suficit od 70 miliona maraka, kao i konsolidovani suficit iz nekog ranijeg perioda u iznosu od 30 miliona KM. To je ukupno 100 miliona KM.

Zajedno s prodajom obveznica Republike Srpske na samom početku pandemije obezbijedili smo još dodatnih 135 miliona KM. U suštini mi funkcionišemo sve ovo vrijeme s tim novcem, istakao je Višković.

S obzirom na to da će budžetski prihodi do kraja godine biti manji za 240 miliona KM, da li će doći do smanjenja plata ili otpuštanja radnika u javnom sektoru , Višković je rekao da se u ovom momentu ne razmišlja  o tome.

Smanjenje plata znači smanjenje javne potrošnje. Nije nam to cilj. Naš je cilj da povećamo javnu potrošnju i da time doprinesemo oporavku naše privrede. Zbog pandemije koja nas je zadesila imamo oko 4.300 radnika koji su ostali bez posla, od toga je preko 2.500 onih koji su radili na određeno vrijeme. U istom periodu oko 2.700 građana je našlo novo zaposlenje.

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik pozvao je poslodavce da za one radnike koji nisu radili tokom pandemije virusa korona, a koji mogu od Vlade da dobiju 520 KM, da pripreme svu dokumentaciju i što prije je dostave nadležnim institucijama.

Vlada Republike Srpske je u vrijeme pandemije uzrokovane korona virusom preduzela neke od najkvalitetnijih direktnih mjera pomoći poslovnoj zajednici u Srpskoj, na kojim joj mogu pozavidjeti gotovo sve zemlje regiona i mnogo moćnije ekonomije od naše, a koje su dovele do toga da bude sačuvano na hiljade radnih mjesta u Srpskoj, piše portal banjaluka.net.

Do sada su te plate isplaćene za oko 24.000 radnika u Srpskoj, iako je rok za predaju tih zahtjeva tek 10. juni. Time je Vlada Srpske pokazala da je odlučna i da ima već obezbjeđena sredstva za ove namjene, a Poreska uprava pokazuje da raspolaže kapacitetima da cijeli taj posao iznese i prije zacrtanih rokova, pa je već nekoliko puta pozivala poreske obveznike da podnose zahtjeve što prije, kako bi novac što prije bio na računima radnika.

Poreska uprava Republike Srpske poziva poreske obveznike, koji obavljaju djelatnosti kojima je odlukom Štaba za vanredne situacije bilo zabranjeno obavljanje djelatnosti u maju, da u skladu sa Uredbom sa zakonskom snagom o poreskim mjerama za ublažavanje ekonomskih posljedica nastalih usljed pojave korona virusa podnesu Poreskoj upravi RS pisanu izjavu sa zahtjevom za uplatu poreza i doprinosa ili najniže plate u zavisnosti od dužine trajanja zabrane obavljanja djelatnosti u maju 2020.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *