U BiH bi ove godine trebala početi realizacija petogodišnjeg projekta razvoja seoskog preduzetništva i poljoprivrede ukupne vrijednosti 27,6 miliona evra, od čega se na Republiku Srpsku odnosi oko 11 miliona evra, rečeno je Srni u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske.
Dragan Vučković iz Jedinice za koordinaciju poljoprivrednih projekata u resornom ministarstvu kaže da će projektne aktivnosti biti realizovane posredstvom biznis planova s ciljem razvoja kooperantske proizvodnje u podsektorima voća, povrća, mlijeka, pčelarstva i ljekobilja.
“Biće omogućeni i posebni finansijski paketi za 150 mladih pripravnika. Projektne aktivnosti su usmjerene na jačanje proizvođačkih organizacija da bi one povećale članstvo i razvile se u održive inkluzivne proizvođačke institucije”, istakao je Vučković.
On kaže da projekat podrazumijeva i infrastrukturna ulaganja koja se odnose na javnu infrastrukturu kao što su sistemi za vodosnabdijevanje, izgradnja ili saniranje seoskih puteva, propusta i manjih mostova, te na privatno-javnu infrastrukturu kao što su sistemi za navodnjavanje, objekti za hlađenje i pakovanje, u čijem upravljanju partnerski učestvuju opštine, organizacije proizvođača i privatni sektor.
Govoreći o finansijskim sredstvima, on je precizirao da se 4,7 miliona evra odnosi na kredit Međunarodnog fonda za razvoj poljoprivrede, oko 900.000 evra je učešće opština, učešće Vlade Srpske je oko 1,7 miliona evra, korisnika 1,1 milion evra, proizvođačkih organizacija 130.000 evra i učešće privatnog sektora 2,4 miliona evra.
Vučković je naglasio da je pri kraju realizacija projekta razvoja konkurentnosti u ruralnim područjima, čime je realizovano oko 80 biznis planova i podržano oko 5.500 korisnika.
Prema njegovim riječima, sufinansirani su paketi za pčelarstvo za 417 korisnika, uglavnom mladih pčelara, u ukupnom iznosu od 450.000 KM od čega je iz projekta izdvojeno 220.000 KM.
“Postavljeno je 1.200 plastenika i repromaterijala za plasteničku proizvodnju, čija je vrijednost 2,9 miliona KM od čega je iz projekta izdvojeno 1,4 miliona KM”, naveo je Vučković koji je i menadžer projekta razvoja konkurentnosti u ruralnim područjima.
Realizovana je podrška revitalizaciji malinarstva u regiji Birač-Podrinje za 1.188 malinara u ukupnom iznosu od 800.000 KM, od čega je iz projekta izdvojeno 574.000 KM, zatim podrška za voćarstvo za 609 proizvođača u ukupnom iznosu od 1,47 miliona KM od čega je iz projekta 722.000 KM.
“Podržano je oko 1.300 povrtara, zatim u mljekarstvu 200 kooperanata u Hercegovini gdje su nabavljene junice za male proizvođače, podržana je proizvodnja kornišona za 480 kooperanta”, rekao je Vučković.
On je napomenuo da je na početku pandemije virusa korona podijeljeno više od 9.000 sjetvenih paketa za najugroženije kategorije stanovništva za šta je izdvojeno dva miliona KM.
Tokom realizacije biznis planova, kaže Vučković, podržana je nabavka opreme za zadruge, i to selektor za krompir u Nevesinju, linija za cijeđenje soka u Prijedoru, destilerija u Rudom, transportno vozilo u Derventi, paletar i pakirnica u Modriči, te sanirano skladište u Novom Gradu.
“Osnovano je pet novih zadruga i podržana su 24 biznis plana zadruga. Formirano je sedam poljoprivrednih klastera, a cilj je regionalno organizovanje proizvođačkih organizacija, preduzeća, udruženja i poljoprivrednika zbog nastupa na tržištu, promocije proizvoda, savjetodavnih usluga, usvajanja novih tehnologija i znanja, obezbjeđivanja projektnih sredstava. Tu su prije svega uključene i zadruge, udruženja, prerađivači, dobavljači, otkupljivači, izvoznici, naučno-obrazovne institucije, stručne službe”, istakao je Vučković.
On kaže da je posredstvom klastera pokrenuta procedura geografske zaštite rogatičkog krompira, te nastavljeno brendiranje i promocija slatinskog paradajza, a sprovedena je i kampanja “Želim borovnicu – domaću i svježu” nakon čega je podstaknuto zasnivanje novih zasada za 20 proizvođača, od čega 14 u okviru biznis plana “Naša borovnica” iz Srpca i šest u okviru biznis plana “PZ Kooperativa” iz Prijedora.
Vučković je zaključio da su poljoprivrednici izuzetno zadovoljni ovim ulaganjima jer im to povećava konkurentnost zbog smanjenih ulaganja u proizvodnju.
____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com