Na sve spremni za izvoz peleta

Nakon što su nadležni u Srpskoj i FBiH ograničili cijenu tone peleta na 480 maraka plus PDV, te najavili pojačane kontrole, proizvođači i prodavci su se tome prilagodili, iako tvrde da posluju ispod granice rentabilnosti, sve da bi rampa za izvoz što prije bila podignuta, jer će, u suprotnom, ugasiti pogone, s obzirom na to da na domaćem tržištu nema potražnje za tim energentom.

Predsjednik Asocijacije sertifikovanih proizvođača peleta u BiH Goran Ivanović rekao je da su proizvođači spremni da istrpe i tu ograničenu cijenu, obezbijede dovoljne količine na domaćem tržištu, sve s ciljem ukidanje zabrane izvoza.

– Gotovo da ne postoji potražnja za peletom na domaćem tržištu, čak ni po ovim nižim cijenama i ukoliko zabrana izvoza potraje, firme će biti prinuđene da prestanu proizvoditi, ne zato što žele da izvrše pritisak, već zato što održavanje proizvodnje peleta mjesečno košta i do 400.000 maraka, a to niko ne može da istrpi – rekao je Ivanović za “Glas”.

Dodao je da su pojedini proizvođači i distributeri “naduvali” cijene te da će potrošači u ovakvim uslovima znati da kazne one koji mešetare.

– Sertifikovani proizvođači su isporučivali pelet po cijenama nižim u odnosu na one bezobrazno visoke po kojima su pelet nudili pojedini. Primjera radi, jedan naš proizvođač je prodao pelet kupcu iz Gračanice i nakon što je vidio da on preprodaje po znatno višim cijenama upozorio ga je da mu više neće prodati ništa – kazao je Ivanović.

On je pozvao sve proizvođače da ne kalkulišu i da puste i posljednjeg domaćeg kupca da obezbijedi ogrev.

– Svjesni smo da niko u BiH nije dočekao polovinu novembra bez energenta. Nije potrebno da bilo ko drži zalihe ako bar jedan kupac nije namiren, a trenutno na zalihama u BiH ima oko 30.000 tona peleta – rekao je Ivanović.

Komentarišući činjenicu da je prije nekoliko dana u oglasima bilo nemoguće naći tonu peleta za manje od 800 maraka, a da su sada gotovo svi spustili na 561 KM, Ivanović je rekao da proizvođači posluju ispod granice rentabilnosti, ali da nemaju izbora.

– Proizvodnja peleta ne može da funkcioniše bez plasmana na inostrano tržište. Domaći kupci kupuju do polovine juna, potom se spremaju za godišnje odmore, a onda se ponovo probude krajem avgusta. U međuvremenu velika je potražnja iz EU. Da je pušten izvoz u julu i avgustu, mi bismo bili sada u mnogo korektnijoj situaciji – tvrdi Ivanović.

Glavni tržišni inspektor u Srpskoj Radivoje Gavrić rekao je za “Glas” da je u kontroli prometa peleta u ponedjeljak oduzeto oko 30 tona.

– Riječ je o oduzetom peletu koji nije imamo nikakvu dokumentaciju o porijeklu. Kontrole su počele od ponedjeljka i inspektori su na terenu – naveo je Gavrić.

Izvršna direktorica Udruženja za zaštitu potrošača “Don” iz Prijedora Murisa Marić rekla je da odjednom nikome nije rentabilna proizvodnja, a svima je poznato da je dosta peleta proizvedeno dok je sve bilo jeftinije.

– Ta njihova priča ne pije vode. Mnogi su dizali kredite da bi kupili pelet i druge vrste energenata. Ta očekivanja pojedinaca da će nam prodavati tonu peleta po 1.000 KM nisu realna, ne samo kod nas, nego ne može toliko ni u Evropi – rekla je Marićeva.

Ino-kupci

Goran Ivanović je istakao da se proizvođači bore da sačuvaju inostrane partnere te da su dobili podršku Evropskog vijeća za pelet i “Bioenergy Europe”.

– Vjerovatno su dobili informaciju od naših kupaca iz Italije i Slovenije, uputili su nam pismo podrške, izrazivši nadu da će zabrana izvoza uskoro biti ukinuta, da bismo i dalje bili stabilan partner našim kupcima u inostranstvu – istakao je on.

(Glas Sprske)


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *