Na području bijeljinske regije utvrđena 291 nepravilnost

Tržišni inspektori su na području bijeljinske regije u prošloj godini izvršili 1.114 kontrola, od čega su u 291 slučaju utvrđene nepravilnosti, rečeno je Srni u Inspektoratu Republike Srpske.

Načelnik za odnose s javnošću republičkog Inspektorata Dušanka Makivić rekla je da su subjektima kontrole izrečene 183 upravne mjere, kojima je naloženo preduzimanje radnji s ciljem otklanjanja nepravilnosti, dok je zbog počinjenih prekršaja izdato 316 prekršajnih naloga u vrijednosti od 227.100 KM.

“Kao i prethodnih godina, u fokusu rada inspekcije bilo je suzbijanje sive ekonomije, nelegalnog prometa robe putem interneta, neregistrovanog obavljanja djelatnosti, kao što je izdavanje apartmana `stan na dan`, kontrola bezbjednosti neprehrambenih potrošačkih proizvoda, zaštita potrošačkih prava”, navela je Makivićeva.

Tržišna inspekcija Republike Srpske, dodaje Makivićeva, svakodnevno u redovnom nadzoru kontroliše da li se privredni subjekti pridržavaju odredaba propisa, kao što su izdavanje računa, obaveza isticanje prodajnih cijena, deklarisanje proizvoda, posjedovanje garancije i tehničkog uputstva, oglašavanje proizvoda i usluga.

Dušanka Makivić

“U ovim kontrolama inspekcija djeluje preventivno, te ukoliko uoči neku nepravilnost koja bi mogla prouzrokovati povredu prava potrošača, nalaže njeno otklanjanje. Na taj način sprečava se nastanak povrede prava potrošača i štite kolektivna prava potrošača”, rekla je ona.

Ona je naglasila da inspekcija postupa i po svim konkretnim prijavama potrošača i drugih organa i organizacija, te da je u 2019. godini po tom osnovu izvršeno 147 vanrednih inspekcijskih kontrola.

U skladu sa navedenim, inspekcija je izvršila oko 770 provjera formiranja, pridržavanja i isticanja cijena, gdje se najčešće utvrđena nepravilnost odnosila na to da cijene nisu bile vidno istaknute i lako dostupne potrošačima.

“Republički tržišni inspektori područnog odjeljenja Inspektorata u Bijeljini u okviru kontrola izvršili su i više od 420 provjera deklaracija na proizvodima, koje su osnovni izvor informacija za potrošače”, rekla je ona.

Prema njenim riječima, mjerila i mjerne jedinice koje se koriste u prodajnim objektima moraju biti kontrolisani i verifikovani kao ispravni za upotrebu, te je inspekcija izvršila više od 240 provjera mjerila, a u 19 slučajeva utvrđeno je da subjekti nisu izvršili verifikaciju u propisanom roku i naloženo je da se isto izvrši.

Inspekcija provjerava da li se uredno izdaju računi

Makivićeva je istakla da je izdavanje računa osnovna kontrola u provođenju mjera suzbijanja sive ekonomije i nelegalnog prometa, te da inspekcija prioritetno u svim objektima koji obavljaju promet roba i usluga provjerava da li se uredno izdaju računi.

“U 2019. godini republički tržišni inspektori područnog odjeljenja Inspektorata u Bijeljini izvršili su više od 760 provjera izdavanja računa i u 12 odsto slučajeva utvrdili da subjekt nije izdao račun u skladu sa zakonom, zbog čega su izrečene kazne”, navela je ona.

Ona je dodala da je neizdavanje računa najčešće konstatovano u objektima koji se bave prometom prehrambene i neprehrambene robe /prodavnice mješovitom robom, prodavnice tekstila i konfekcije/, te u ugostiteljskim objektima”, rekla je Makivićeva Srni.

Kada je riječ o izdavanju računa, iz ugla zaštite potrošačkih prava, Makivićeva je poručila potrošačima da pored toga što imaju zakonsku obavezu da posjeduju račun, to je i jedini način da ostvare zaštitu svojih osnovnih prava u slučaju reklamacije.

“Ukoliko im trgovac ne izda račun, potrošači treba da ga zahtijevaju”, kaže Makivićeva i dodaje da su inspektori su u protekloj godini učestvovali i u realizaciji planova proaktivnog nadzora neprehrambenih potrošačkih proizvoda, u okviru kojeg je vršena administrativna i vizuelna kontrola proizvoda, te uzorkovanje za laboratorijsko ispitivanje.

Republička tržišna inspekcija je u 2019. godini izvršila ukupno 7.845 kontrola.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *