Na jeftinije gorivo i hranu čekaćemo mjesecima?

Ukidanja akciza na gorivo i smanjenje poreza na dodatnu vrijednost (PDV) na osnovne životne namirnice po svemu sudeći neće uskoro zaživjeti u BiH, jer je za to je potrebno ispuniti niz uslova.

Predstavnički dom Parlamenta BiH je u srijedu uveče po hitnoj proceduri usvojio Prijedlog zakona o izmjenama zakona o akcizama u BiH, kojim se ukidaju akcize na naftne derivate u trajanju od šest mjeseci. Poslanici su usvojili i Prijedlog zakona o dopunama Zakona o PDV-u koji podrazumijeva smanjenje PDV-a na pet odsto za osnovne životne namirnice.

Ovi zakoni trebalo bi da prođu i Dom naroda Parlamenta BiH, a ta sjednica još nije zakazana.

– Prije nego što se zakaže sjednica sva tri kluba u Domu naroda trebalo bi da održe svoje sjednice. Nakon toga, trebalo bi da bude zakazana sjednica Doma naroda na kojoj bi se raspravljalo o tim zakonima. Očekujem da bi to moglo biti uskoro, možda i iduće sedmice – rekla je “Glasu Srpske” Dušanka Majkić delegat u Domu naroda i dodala da će imati stav o svakom o predloženih zakona nakon sjednice klubova.

Ako ovi zakoni i dobiju zeleno svjetlo u Domu naroda potrebno ih je objaviti u “Službenom glasniku BiH” i tek tada stupaju na snagu.

Međutim, iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH ističu i da je potrebno ispuniti niz uslova da bi ova zakonska rješenja stupila na snagu i to minimum mjesec za akcize, a za smanjenje stope PDV najmanje pola godine.

– Potrebno je izmijeniti akcizne stope na naftu i naftne derivate u softveru koji prati uvozno carinjenje robe. Pored toga, mora se pobliže propisati kako postupiti sa zalihama koje će obveznici imati na dan primjene zakona. Za sve ovo potrebno je minimum mjesec – rekao je “Glasu Srpske” načelnik Odjeljenja za komunikacije u UIO, Ratko Kovačević.

Kada je riječ o smanjenju PDV-a, Kovačević navodi da su procedure u ovom slučaju još i komplikovanije, te da je za njih potrebno najmanje pola godine.

– Prvo predlagač zakona mora precizno i jasno definisati koji su to proizvodi koje smatraju osnovnim životnim namirnicama, a koje će biti oporezovane po stopi od pet odsto, kao i one koje smatraju luksuznim i na koje bi trebalo da bude obračunata stopa od 22 odsto, te hoće li svi ostali proizvodi biti oporezovani po procentu od 17 odsto – naveo je Kovačević i dodao da je to potrebno uraditi kako bi se spriječile zloupotrebe.

Navodi da bi nakon toga, UIO trebalo da izmijeni dva softvera, odnosno jedan koji prati carinu i ulaz robe, gdje će se za sve te proizvode u tom softverskom rješenju morati mijenjati stope.

– Pored toga drugi softver prati sistem PDV-a u unutrašnjem prometu – objasnio je Kovačević i dodao da bi to bilo potrebno uraditi, ali je potrebna određena suma novca.

Podsjeća i da su institucije BiH već treću godinu zaredom ušle u postupak privremenog finansiranja i da nemaju budžet.

– Dakle mi nemamo novac kojim bi sve to platili. Usvajanje budžeta je neophodno da bi uopšte imali novac kako bi pokrenuli proceduru u smislu izmjene i nadogradnje ova dva softvera – naveo je Kovačević.

Objašnjava i da bi poreski obveznici morali mijenjati svoja softverska rješenja kako u maloprodaji, tako i u knjigovodstvu.

– Dakle, i njima je potrebno određeno vrijeme. Imaće i trošak jer im niko neće na lijepe oči mijenjati softverska rješenja – zaključio je Kovačević.

Trenutna stopa PDV-a u BiH je 17 odsto na sve proizvode, bez obzira na to da li su osnovni ili luksuzni.

Prikupljanje potpisa

Opozicija u Parlamentu BiH počela je da prikuplja potpise za sazivanje hitne sjednice Doma naroda da bi se i ovaj dom izjasnio o prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o akcizama u BiH.

Saša Magazinović iz SDP-a rekao je da je prikupljanje potpisa pokrenuo delegat Denis Bećirović nakon što je dobijena informacija da je sjednica tog doma zakazana za 24. mart, što smatra neprihvatljivo dugim periodom.

(Glas Srpske)

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *