Mobilni tim pružio pomoć za oko 3.700 migranata /VIDEO/

Broj ilegalnih migranata na ruti zapadnog Balkana se više nego udvostručio u 2019. godini u odnosu na godinu dana ranije, a azil u EU najviše su tražili državljani Sirije, Avganistana i Venecuele. Prošle godine u BiH je ušlo 30.500 migranata. Sve je više pokušaja ilegalnog prelaska granice Bosne i Hercegovine iz pravca Srbije, na Drini kod Zvornika. Migrantska ruta na tom prostoru između dvije države izazovna je za krijumčare. Bijeljina je jedan od tri grada u Bosni i Hercegovini u kojima  djeluje mobilni Tim za pomoć migrantima koji prolaze kroz ovaj dio zemlje. Njegovi članovi migrantima dodjeljuju pakete hrane i higijenske proizvode , a pored toga pružaju im i prvu medicinsku pomoć.

Evropska agencija za zaštitu granica Fronteks navodi da je na ruti zapadnog Balkana prošle godine registrovano 15.150 migranata, u odnosu na 5.900 tokom 2018. godine.

Od početka godine pa do sredine juna mjeseca Granična policija BiH je  u skladu sa svojim nadležnostima, preduzela mjere prema 8.732 strana državljana. Direktor Granične policije BiH Zoran Galić rekao je da nedostaje više od 1.000 policajaca da bi se uspješno odgovorilo migrantskoj krizi.

Predsjednica  Republike Srpske Željka Cvijanović upozorila je da je migrantska kriza u BiH veliko zlo kojem se ne pridaje dovoljno pažnje jer ne postoji ujednačen pristup na nivou BiH za njeno rješavanje. Republika Srpska će dodaje ona nastaviti sa sprovođenjem dosadašnje politike i mjera u ovoj oblsti.

Trenutno su najveća žarišta ilegalnog ulaska migranata u BiH na području Zvornika, Huma i Trebinja, a više od 74 odsto ih je  iz Pakistana i Avganistana. Na terenu su i aktivisti Crvenog krsta iz Bijeljine , koji ima formiran mobilni tim za pružanje pomoći migrantima. 

Članovi Mobilnog tima Crvenog krsta svakodnevno su na terenu i pružaju pomoć migrantima. Uloga ovog tima je pružanje pomoći migrantima koji se nalaze u tranzitu. Na licu mjesta mogu da saniraju povrede koje imaju migranti uglavnom ogrebotine , a daju im im pakete sa namirnicama.

Mladen je svaki dan na licu mjesta i u direktnom kontaktu sa migrantima koji dolaze na ovo područje.

Prema njegovim riječima najviše migranata je iz Sirije,  Pakistana , Avfanistana , Indije , Maroka , Tunisa , Maroka i Alžira. Ova lica u većini slučajeva zbog dugog pješačenja imaju povrede na tijelu, koje se saniraju na licu mjesta.

Prema njegovim riječima Mobilni tim Crvenog krsta u ovim poslovima ima dobru saradnju sa pripadnicima MUP-a RS.

Mobilni Tim je od početka godine podijelio preko 2.500 prehrambenih paketa , oko 2.700 neprehrambenih paketa , preko 3.500 ljudi je zbrinuto na određeni način , u preko 900 slučajeva pružena je psiho-socijalna pomoć , a pružili su i oko 200 intervencija prve pomoći .

On kaže da je oko 3.700 migranata bilo u potrebi za određeni vid pomoći.

Mobilni Tim je formiran 1.aprila 2019.godine.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *