Milovanović: Ne očekujemo probleme u slivu Drine i Save, poboljšana sigurnost /VIDEO/

Vlada Republike Srpske od 2010. godine do danas obezbijedila je više od 250 miliona maraka za izgradnju i rekonstrukciju sistema odbrane od poplava u Republici Srpskoj, rekao je danas na konferenciji za medije direktor Voda Srpske i najavio da će za desetak dana biti potpisan ugovor za prvu fazu drinskog nasipa vrijednosti gotovo dva miliona maraka.

Obilne padavine proteklih dana izazvale su rast vodostaja i izlivanje rijeka Une i Sane, što je uslovilo određene probleme na području Kostajnice i Novog Grada, dok je na ostalim vodotocima širom Republike stanje povoljno, ocijenio je direktor Voda Srpske govoreći danas o aktuelnoj situaciji u vodoprivredi Srpske. On dodaje, da se bilježi blagi rast vodostaja rijeke Save, koji će prema prognozama biti nastavljen i u naredna dva dana, ali da nema razloga za brigu jer su sigurnost i kvalitet objekata koji su u funkciji odbrane od poplava na mnogo većem nivou nego 2014. godine.

Na utvrđivanju, rekonstrukciji i sanaciji vodoprivrednih objekata širom Republike intenzivno se radilo od 2010. godine do danas što potvrđuje iznos uloženih sredstava za te namjene.

Ovim sredstvima u prethodnom periodu radovi su izvođeni na području 43 lokalne zajednice na 322 lokacije širom Republike Srpske, ističe Milovanović.

Nigdje u svijetu ne postoji stoprocentna zaštita od poplava, pa tako ni kod nas, ali od 2014.  godine do danas urađeno je mnogo, kaže Milovanović.Govoreći o planskim aktivnostima u oblasti vodoprivrede on ističe da su u ovom trenutku za neke radove već obezbijeđena sredstva i potpisani su ugovori.

Danas će kaže on biti potpisan i ugovor za rješavanje klizišta koje se pojavilo na savskom nasipu na teritoriji grada Gradiška i opštine Kozarska Dubica, a u narednih desetak dana biće potpisan i ugovor za prvu fazu izgradnje drinskog nasipa, za šta su ranije provedene sve procedure i čeka se saglasnost PIU tima i Evropske investicione banke.

U dugoročnom planu predstoji još nekoliko važnih projekata koji su u funkciji sistema zaštite od poplava i povećanju stepena sigurnosti o čemu pregovaramo sa resornim ministarstvom i Vladom Srpske, dodaje Milovanović.

Govoreći o nelegalnoj eksploataciji šljunka, Milovanović je naveo da je na adrese nadležnih institucija uputio dvadesetak prijava kako bi se to zaustavilo, jer građani od toga nemaju nikakvu korist. Milovanović je rekao da je, sa druge strane, od legalne eksploatacije po tom osnovu lani u budžet Republike Srpske uplaćeno 1,6 miliona KM, 2021. godine 2,1 milion KM, 2020. godine 1,66 miliona KM, a 2019. 2,4 miliona KM.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *