Predsjednik Udruženja “Romkinja” iz Bijeljine Sabira Hašimović izjavila je danas da su zapošljavanje Romkinja i porast broja maloljetničkih brakova goruća pitanja u ovom gradu.
“Mi ovu pojavu teško možemo spriječiti, i bez obzira što se to shvata kao romska tradicija – ona to nije”, rekla je Hašimovićeva na okruglom stolu posvećenom pitanjima položaja Romkinja u Bijeljini.
Romska tradicija, naglašava Hašimovićeva, nije da se djevojčica uda sa 14 godina, kada je još dijete i kada bi trebalo da je u školskoj klupi.
Prema njenim riječima, najmlađa udata Romkinja u Bijeljini ima 12 godina, što je neprihvatljivo i žalosno, jer je to vrijeme kada treba da se igra lutkama.
Predsjednik Udruženja za obrazovanje i promociju Roma “Otaharin” Bijeljina Dragan Joković rekao je da je tačno da je broj brakova među Romima maloljetnicima u proteklim godinama u porastu, te da je ranije bilo manje prijava, a da je sada dobro što se takvi slučajevi prijavljuju.
On je istakao da je sada vidljivije da je riječ o krivičnim djelima, o onome što društvo mora da osudi.
“Nedavno smo prijavili jedan takav brak, koji je nakon toga spriječen”, rekao je Joković.
Predstavnik Kancelarije za nacionalne manjine u Bijeljini Ljubiša Stanišić rekao je da Gradska uprava i ta kancelarija danas, uz okrugli sto, prezentuje revidirani Akcioni plan za Rome, u okviru kojeg su jasno definisani programi, mjere, aktivnosti i indikatori.
“Riječ je o pet oblasti uključivanja Roma u društvo – stambeno zbrinjavanje, zapošljavanje, obrazovanje, zravstvena i socijalna zaštita, kultura i običaji romskog naroda i jezika”, kaže Stanišić.
Akcioni plan finansiraju grad Bijeljina, strani donatori, Ministarstvo za ljudska prava BiH, Karitas i druge.
Grad Bijeljina na godišnjem nivou za potrebe romske populacije izdvaja 150.000 KM, bez sredstva za različite projekte koje apliciraju Romkinje.