Ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov rekao je da je principijelni stav Rusije da se bez odgovarajuće rezolucije Savjeta bezbjednosti UN Kristijan Šmit ne može smatrati visokim predstavnikom, odnosno da, u smislu Dejtonskog sporazuma, nema nikakva ovlaštenja za vršenje svojih aktivnosti u BiH.
Kalabuhov ističe da je na tom planu nelegitimna Šmitova upotreba bonskih ovlaštenja i kada je riječ o Zakonu o nepokretnoj imovini Republike Srpske.
“Zadatak Kancelarije i `normalnog` visokog predstavnika jeste da pomaže političkim partijama i političarima u BiH da nalaze zajednička rješenja ovdašnjih problema, a ne da unosi dodatne momente destabilizacije kao što se dogodilo sa njegovim i određenim odlukama bivšeg visokog predstavnika /Valentina Incka/”, rekao je Kalabuhov za ATV.
On je istakao da je stav Rusije da se završilo vrijeme postojanja Kancelarije visokog predstavnika, te da visoki predstavnik predstavlja relikt prošlosti u BiH.
Kalabuhov je rekao da se ova kancelarija vremenom pretvara, ne u instrument za rješavanje političkih pitanja, već za pogoršanje ovdašnje političke situacije.
“Ona ne pomaže pomirenju u BiH. Dakle, smatramo da je neophodno ukinuti i zatvoriti Kancelariju visokog predstavnika. Ovdje treba reći i da naše kolege iz EU smatraju da Kancelarija visokog predstavnika nije u skladu sa suverenitetom BiH, ali oni imaju drugačiji pogled na to kako ona treba da funkcioniše”, rekao je Kalabuhov.
Po mišljenju Rusije, kaže Kalabuhov, oni su prekršili postojeće uslove za imenovanje novog visokog predstavnika. “Zato polaze od nekih svojih shvatanja, ali mi smatramo da je prošlo vrijeme Kancelarije visokog predstavnika”“, ocijenio je Kalabuhov.
On je dodao da je Rusija u tom smislu obustavila finansiranje Kancelarije visokog predstavnika u BiH, ponovivši da kolege iz Savjeta za provođenje mira /PIK/ imaju nerealno viđenje toga koje zadatke treba rješavati u BiH.
Kalabuhov je ocijenio da britansko uvođenje sankcija predsjedniku Republike Srpske Željki Cvijanović i srpskom članu predsjedništva BiH Miloradu Dodiku predstavlja odraz monopolističke svijesti Zapada, koji polazi od toga da može sankcionisati bilo kog političara u bilo kojoj zemlji.
“To po meni proističe iz svijesti zapadnog čovjeka i civilizacije da nekažnjeno može koristiti resurse cijelog svijeta. To, takođe, vidimo i u aktuelnim sankcijama usmjerenim prema imovini Rusije u inostranstvu, pojedinih ruskih građana, pa čak i prema umjetničkim predmetima koji se tamo nalaze. Oni misle da mogu sve. U tome je smisao zapadnog mentaliteta”, kaže Kalabuhov.
Osim tog “jedinog” puta kojeg kolektivni Zapad hoće da nametne cijelom svijetu, kaže Kalabuhov, postoje i drugi, realni putevi u smislu da se stvori svjetski poredak u kojem bi svaka država imala svoj suverenitet i nacionalni interes, gdje ne bi bilo diktature i monopola i gdje bi postojao dijalog uzajamnog poštovanja među svim zemljama.
“To se naglašava i potrebom rješavanja globalnih problema u kojem su dužne da učestvuju sve države svijeta. Nadam se da to znači da smo na putu stvaranja multipolarnog svijeta, uzajamnih i ravnopravnih odnosa što je posebno sada važno kada se bližimo obilježavanju 77 godina od pobjede nad fašizmom”, rekao je Kalabuhov.
Ruski ambasador žali što se lekcije Drugog svjetskog rata zaboravljaju, iskrivljuju, falsifikuju.
“U pitanje se dovode sva ona postignuća čovječanstva poslije Drugog svjetskog rata, smisao i značenje organizacije UN. U pitanje se dovodi i samo međunarodno pravo koje se mijenja nekim pravilima diktiranim iz jednog centra”, rekao je Kalabuhov.
Ruski ambasador je rekao da BiH nije na spisku zemalja koje se neprijateljski odnose prema Rusiji, te da se na nju ne odnose mjere koje se primjenjuju na neprijateljske države, a među kojima je odluka o prelasku trgovine gasom na rublje.
On kaže da u cjelosti gleda optimistično na razvoj svijeta i da se nada da će vremenom sve više zemalja da se uvjeri u potrebu stvaranja poštenog i pravednog svijeta, te da na tom planu nema mjesta pesimizmu.
Kalabuhov ne očekuje da će SAD i druge članice NATO donijeti odluku o direktnom vojnom kontaktu sa Rusijom, odnosno da se bore protiv Rusa u Ukrajini.
“Međutim, u posljednje vrijeme vidimo realizaciju strategija usmjerenih na borbu protiv Rusije preko marionetske Ukrajine i sve te odluke poput slanja oružja svjedoče da SAD i njihovi sateliti žele poraz Rusije, te da su za front izabrali Ukrajinu”, rekao je Kalabuhov.
On je rekao da o tobožnjim ruskim zločinima u Buči i Kramatorsku ne govori cijeli svijet, već oni sa Zapada koji žele zlo Rusiji i trude se da manipulišu javnim mnjenjem na tom planu.
“Rusija jasno zna šta je bilo u Buči i ko je priredio tu montiranu provokaciju. Ničeg sličnog nije bilo u periodu kada se na teritoriji Buče nalazila ruska vojska. O tome nije govorio ni gradonačelnik Buče, ni ljudi na javnim i društvenim mrežama”, rekao je Kalabuhov.
On kaže da je Rusija sama odlučila o suspenziji svog članstva u Savjetu za ljudska prava UN, jer su američki i zapadni predstavnici vršili ogroman pritisak na ljude iz različitih država, poput ličnih i drugih prijetnji zabranom nastavka školovanja njihove djece, blokiranja računa i slično.
“Sve se objašnjava strašnim pritiskom Zapada zarad izolacije Rusije na međunarodnoj sceni. Ali o toj izolaciji nema govora, jer se većina zemalja svijeta nije pridružila zapadnim sankcijama i one, u principu, razumiju smisao naših postupaka”, rekao je Kalabuhov.
On je rekao da je nemoguće da Rusija bude izbačena iz Savjeta bezbjednosti UN, uprkos pojedinim pozivima na tom planu iz Ukrajine i sa Zapada.
“Jasno da se ovdje ne radi samo o ekonomskim, nego o skoro egzistencijalnim sankcijama protiv Rusije i težnji da se ukine svako pominjanje kulturnog nasljeđa Rusije, njenog naučno-tehničkog nasljeđa, potencijala… Ali, mi na ovo gledamo kao šansu za jačanje našeg ekonomskog potencijala, rješavanje pitanja unutar ekonomsko-političkog razvoja i za, u određenoj mjeri, rješenje problema određene zavisnosti od Zapada, kao i za razvoj naših snaga u svim granama ekonomije”, pojasnio je Kalabuhov.
Kada je riječ o cenzurisanju ruskih medija, Kalabuhov je rekao da time padaju u vodu zapadne priče o objektivnom informisanju i alternativnim gledištima.
“Zapad na sredstva masovnog informisanja gleda kao na zgodno oruđe za manipulaciju javnim mnjenjem”, rekao je Kalabuhov i dodao da uprkos svemu raste interes za informacije koje u vezi sa dešavanjima u Ukrajini dolaze sa strane Rusije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com