Kako postupati s gasnim instalacijama i plinskim bocama u domaćinstvu? /VIDEO/

Za prvih 12 dana Nove godine, bijeljinski vatrogasci evidentirali su 15 intervencija na terenu. Gorjeli su stambeni objekti, kontejneri i dimnjaci, a došlo je i do eksplozije propan- butana u jednom stanu u Bijeljini. Raspitali smo se, kako postupati s gasnim instalacijama i plinskim bocama u domaćinstvu.

Teritorijalna vatrogasno-spasilačka jedinica Bijeljina ostavila je iza sebe godinu sa ukupno 294 intervencije. Posla na gašenju požara bilo je na terenu i u prvih 12 dana 2021. godine. Od do sada evidentiranih 15 intervencija u pet navrata gorjeli su dimnjaci, što je i karakteristično u ovo doba godine kada je evidentan pad dnevne temperature vazduha.

Gorjeli su i stambeni objekti, ali i kontejneri, a u protekla 24 časa bijeljinski vatrogasci su intervenisali i u jednom stanu u Ulici Knez Ivo od Semberije zbog eksplozije propan-butana.

Iako ugradnja uređaja koji rade na plin ima svoje prednosti, mora se biti veoma oprezan, jer, ako se ne pazi, ovakvi gasovi mogu da predstavljaju pravu tempiranu bombu. Gas u domaćinstvu nije opasan ako se pravilno koristi.

Plinske boce moraju da se pije svake upotrebe provjere i da budu apsolutno nepropusno priključene. Obavezno je i češće provjetravanje prostorija u kojima se nalaze zapaljivi gasovi.

Gotovo svake godine vatrogasci bilježe intervencije na terenu usljed eksplozije propan-butana, bilo je ranije materijalne štete, pa i povrijeđenih lica, kažu u bijeljinskoj teritorijalnoj vatrogasno-spasilačkoj jedinici.

Ipak najčešći požari su na dimnjacima, ali i kontejnerima gdje se nepropisno odlaže užareni pepeo iz ložišta.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *