Jović: Obrazovanje neizvjesno, potrebna i tehnička i psihološka pomoć

Tehnički sekretar Koalicije nevladinih organizacija lica sa invaliditetom /Kolos/ Milorad Jović rekao je danas Srni da je teška životna situacija lica sa invaliditetom, posebno mladih i djece, u toku epidemije virusa korona, postala još teža, da je pitanje obrazovanja mladih i djece iz ove kategorije stanovništva neizvjesno, da im je potrebna tehnička i psihološka pomoć, ali i dodatna količina zaštitnih sredstava.

“Za svu djecu sa poteškoćama zbunjujuća je novonastala situacija. Oni su nekada imali inkluzivno obrazovanje, socijalno bili uključeni, a sada ta djeca, ti mladi su zbunjeni, ne znaju šta se oko njih dešava, ne znaju zbog čega treba nositi zaštitina sredstva, zbog čega ne mogu napolje, u park, viđati svoje drugove”, rekao je Jović.

Jović je istakao da djeca sa invaliditetom najčešće nemaju odgovarajuće onlajn veze i mobilne telefone, da njihovi roditelji nisu obučeni da rade na telefonima, računarima i modernim aparatima, te da posebno veliki problem imaju osobe sa mentalnim poteškoćama, koje su u veoma teškoj situaciji.

On je izrazio bojazan da će oni na ovaj način, osim toga što su osobe sa poteškoćama, biti isključeni iz obrazovanja. “Nemaju ni personalne asistente, niti prevoz, i možda propuste godinu obrazovanja”, rekao je Jović.

On je naveo da je ova koalicija, koja broji 2.000 lica sa invaliditetom i djeluje skoro 12 godina, za ovu godinu dobila finansijsku podršku od organizacije “Moje pravo”, za projekat po kojem bi u ovoj godini mogli raditi na obrazovanju mladih.

“Dobili smo projekat po kojem bismo u ovoj godini mogli raditi na obrazovanju osoba sa invaliditetom i mladih sa invaliditetom, koje nemaju sada, posebno u vrijeme virusa korona i onlajn obrazovanja”, rekao je Jović.

On je istakao da je veliki problem za ovu organizaciju i njene članove nemogućnost okupljanja, iako svi odreda poštuju odredba i odluke kriznih štabova, ističući da je, uprkos svim problemima, ipak raduje činjenica da niko od članova Koalicije nije obolio od virusa.

“Sačekaćemo kad se dozvoli veće okupljanje da putem okruglih stolova i radionica, sa roditeljima i tom djecom, tražimo način da riješimo probleme u kojima su se našli”, kaže Jović.

On napomenuo da je rukovodstvo Koalicija imalo nekoliko onlajn sastanaka, te da je dogovoreno na koji način će se ponašati ubuduće.

“Imamo finansijska sredstva, ali su teški uslovi za rad, jer mora postojati fizička udaljenost, a `Kolosi` ne posjeduju tako velike kancelarije. U budućem periodu tražićemo takve prostorije, a stolice postavljati na pravilnoj udaljenosti da bismo ponovo radili”, rekao je Jović.

On je pozvao nadležne, s obzirom na mjeru obaveze nošenja maski i rukavica, da ovim licima obezbijede neophodnu količinu zaštitnih sredstava, jer su najugroženija kategorija na koju lako može da se “zakači” virus.

“Oni su lica sa slabim imunitetom, a riječ je o osobama koje su i prije korone bile u stanju socijalne potrebe i ne mogu, jer nemaju, da koriste adekvatnu hranu, određene vitamine, sredstva za higijenu, teretanu i sve ono što čovjeku pospješuje zdravlje”, naveo je Jović.

On kaže da je Gradski štab za vanredne situacije za 121 člana Kolosa, koji su se sami prijavili za pomoć, dodijelio pakete sa hranom, maskama i drugim sredstvima za higijenu, ali da to nije dovoljno jer bi lica sa invaliditetom koja uglavnom imaju veoma mala primanja ovakve pakete trebalo da primaju uvijek i skoro svaku sedmicu da bi mogli normalno da žive.

Jović je istakao da su od kompanije Tehnički remont Bratunac “TRB” dobili sredstva za dezinfekciju, koja su podijelili članstvu, a određen dio sredstava su ostavili da bi izvršili dezinfekciju svojih prostorija kada za to dođe vrijeme, kao i za dezinfekciju sportskih invalidnih klubova – sjedeća odbojka, košarka u kolicima, streljaštvo, kao i kolica, lopti, koševa…

Prema njegovim riječima, Koalicija “Kolosi” je dobila i prvu tranšu od Gradske uprave koja ukupno iznosi 36.000 KM, podijeljenih na devet mjeseci, po 4.000 KM.

Jović je naveo i da posao na potpisivanju ugovora za projekte šest udruženja trenutno čeka, koje je odobrila Gradska uprava.

On je dodao da je u koaliciji formiran Aktiv mladih lica sa invaliditetom, do 35 godina, koji su preko društvenih mreža povezani i iznose svoje probleme i poteškoće.

“Nastojaćemo da pronađemo način kako da im pružimo podršku za ono za šta iskazuju potrebu. Mi imamo i Odbor za obrazovanje, pet visokoobrazovanih osoba, sa kojim ćemo sagledati sve probleme sa onlajn obrazovanjem, na koji način ono utiče na mlade, da sagledamo kako na jesen, ako korona nastavi, obuhvatati djecu sa senzornim, mentalnim poteškoćama koja nemaju uređaj kući za onlajn nastavu”, rekao je Jović.

On je naveo da je epidemija virusa korona situacija u kojoj je, nažalost, svijet prvi put spoznao šta znače barijere, jer sada ni zdrave i pokretne osobe ne mogu da koriste gradski prevoz, da prate određene društveve događaje, sportske, kulturne i druge, a da sa tim većina lica sa invaiditetom živi cijeli život, provodeći ga “u četiri zida”.

Jović je dodao da je neophodno voditi računa i o roditeljima ove djece, koji su sada na najvećem udaru – moraju da prate onlajn nastavu, te da rade sve ostale kućne poslove i preopterečeni su, te bi im psihološka i tehnička pomoć bila od velikog značaja u narednom periodu.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *