Jačati transparentnost sudova, proaktivna uloga u odnosima sa medijima /VIDEO/

Jačanje transparentnosti rada sudova i proaktivna uloga sudova u odnosima sa medijima cilj su pilot-projekta koji je podržao Visoki sudski i tužilački savjet BiH i sudska administracija Švedske, a kojim je obuhvaćen i Osnovni sud u Bijeljini. Cilj je ojačati kapacitete Suda kako bi naš rad bio transparentan jer, zbog nerazumijevanja i nedostatka pravih informacija, i nastaju određeni problemi u odnosima pravosuđa i javnosti, kaže predsjednik suda Aid Hanušić.

Osnovni sud u Bijeljini intenzivbno radi na realizaciji dva paralelna projekta, a jedan od njih bavi se “Transparentnošću rada suda i odnosa suda sa medijima”. Cilj nam je da Osnovni sud u Bijeljini bude u potpunosti transparentan u svom radu, kaže predsjednik suda i podsjeća da je u ovoj instituciji već od 2016. godine u tom smislu učinjeno dosta značajnih koraka.

Transparentnost rada podrazumijeva i uspostavljanje novih standarda, pa se na zvaničnoj internet stranici suda, mogu naći i neka interesantna suđenja.

Govoreći o radu Osnovnog suda u Bijeljini, Hanušić kaže da je dosadašnjim rezultatima zadovoljan. Podsjeća da je prošle godine zbog pandemije virusa korona odloženo oko 600 suđenja, ali da  je i u takvim okolnostima više od 100 posto postignuta norma.

Ističe da je značajno skraćeno i vrijeme trajanja sudskih procesa i to su napominje zavidni koraci naprijed u radu ove institucije. Jedan krivični predmet u ovom sudu od momenta potvrđivanja optužnice do končanja postupka u prosjeku traje 89 dana.

Obuka pripravnika provodi se uz podršku VSTS i ministarstva pravde Srpske.

Rezultati proizilaze iz posvećenosti i timskog rada uz spoj iskustva i mladosti.

Godišnje Osnovni sud u Bijeljini zaprimi oko dvadesetak hiljada težih predmeta, ipak najveći je broj komunalnih predmeta koji se upućuju na rješavanje sudu, a takvih je predmeta trenutno preko 100.000. Obim posla je veliki, a posao sudije veoma težak, odgovoran i često stresan.

Osim o radu u pravosuđu BiH često se u javnosti govori i o platama sudija, ali se nerijetko i manipuliše brojkama.

Da je Osnovni sud u Bijeljini otvoren prema javnosti pokazuje i anketa koja je objavljena na zvaničnoj stranici suda i putem koje svoje stavove o radu suda anonimno mogu iznijeti i građani. Naime anketa se sprovodi kroz implementaciju Strategije za unapređenje  rodne ravnopravnosti u pravosuđu BIH.

Anketa koja je objavljena biće dostupna građanima na sajtu suda u naredna dva mjeseca.

Kroz Akcioni plan provođenja „Strategije za unapređenje rodne ravnopravnosti u pravosuđu BiH“ čiji je sastavni dio „Akcioni plan za provođenje Projekta“ anketirani su i nosioci pravosudnih funkcija te zaposleni u Osnovnom sudu u Bijeljini na temu rodne ravnopravnosti.

Osnovni sud u Bijeljini izabran je kao jedini učesnik iz Republike Srpske u projektu Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH i Kraljevine Švedske.

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *