Farmeri u Srpskoj strahuju od zaraze

Povratak afričke kuge svinja u Srbiji ponovo je probudio strepnje domaćih poljoprivrednika, koji strahuju od pojave bolesti na svojim farmama, naglašavajući da bi zaraza, ukoliko se proširi na teritoriju Srpske, desetkovala stočni fond.

Afrička kuga svinja u Srbiju je prvi put stigla sredinom avgusta prošle godine. Da bi zaštitila domaće proizvođače Kancelarija za veterinarstvo BiH je ekspresno spustila rampu za uvoz svinja i svinjskog mesa.

Iako je ta odluka i dalje na snazi, farmeri u Srpskoj su u strahu od moguće zaraze. Jer se bolest ovih dana ponovo vratila u susjednu zemlju i to ovaj put kod divljih svinj.

Predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS Mišo Maljčić kaže da su proizvođači u vrlo nezahvalnoj situaciji. S obzirom na to da nema načina za djelovanje, te da je vjera u Boga i nada da će zaraza zaobići torove jedino što im je preostalo. 

– Ruke su nam vezane i samo se možemo nadati da se afrička kuga kod nas neće pojaviti. Jer izuzev zabrane uvoza svinja i svinjskog mesa iz Srbije, koja je na snazi mjesecima, malo šta se može uraditi. Tu je odstrel divljih svinja, ali i tu postoji problem – kazao je Maljčić. Dodao je da bi proizvođači pretrpjeli ogromnu štetu u slučaju pojave bolesti. Istakao je da su farmeri u RS sada u većoj opasnosti nego ljetos, jer se afrička kuga pojavila kod divljih svinja. 

– U avgustu i septembru bolest je u Srbiji kružila po farmama i situacija je mogla biti praćena. Ali sada, kada su u pitanju divlje svinje, stvar je ozbiljnija, jer se njihovo kretanje i migracije ne mogu kontrolisati. Jedino nas malo tješi što je zaraza otkrivena u Pirotskom okrugu, što nije tako blizu naše granice – naveo je Maljčić. 

Do sada nije potvrđena u Srpskoj

Pomoćnik ministra za veterinarstvo RS Dragan Knežević istakao je da afrička kuga svinja do sada nije potvrđena u Srpskoj. Resorno ministarstvo nastavlja sa preventivnim mjerama koje su pokrenute lani. 

– Nastavljamo sa monitoringom kod domaćih i divljih svinja da bismo otkrili zarazu, ukoliko postoji, i tako smanjili nivo rizika. Osnovan je i Krizni centar, koji će imati zadatak da radi na suzbijanju bolesti, ukoliko se pojavi – kazao je Knežević. 

Dodao je da masovni odstrel divljih svinja ne bi bio dobro rješenje. 

– Stručni stav u vezi sa masovnim odstrelom je da bi to moglo biti kontraproduktivno jer bi se povećale migracije divljih svinja, a samim tim i rizik od pojave bolesti – pojasnio je Knežević.

U Kancelariji za veterinarstvo BiH kratko su rekli da u kontinuitetu prate epidemiološku situaciju u Evropi i svijetu. Kao i da u skladu s tim usvajaju određene zabrane uvoza životinja i proizvoda životinjskog porijekla.

– Pojavom afričke svinjske kuge u Srbiji prošle godine je usvojena odluka o zabrani uvoza živih svinja i određenih proizvoda od svinjetine. Iz Srbije je dozvoljen samo uvoz hermetički zatvorenih toplinski obrađenih konzervi od mesa, kao i proizvoda koji su obrađivani na temperaturi iznad 80 stepeni Celzijusa. Ta zabrana je i dalje na snazi – kazali su u Kancelariji za veterinarstvo BiH.

PTIČJI GRIP

Nakon što je u u Poljskoj i Slovačkoj početkom mjeseca prijavljena epidemija visoko patogenog virusa ptičjeg gripa, BiH je spustila rampu za uvoz ptica iz tih zemalja.

– Nakon pojave visoko patogene influence ptica početkom godine u Poljskoj odmah je usvojena zabrana uvoza živih ptica i proizvoda porijeklom od ptica iz regija u kojima je potvrđeno prisustvo bolesti. Od početka januara do danas zabrana je ažurirana četiri puta i sada se odnosi na sve regije u kojima je prijavljena bolest, a koje se nalaze u Poljskoj, Slovačkoj, Mađarskoj i Rumuniji – kazali su u Kancelariji za veterinarstvo BiH. 

(GlasSrpske)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *