Dobra potražnja opustošila kupusišta: Ima li zarade na jesenjem kupusu? /VIDEO/

Prije novembarskih padavina proizvođači jesenjeg kupusa koji je s obzirom na godišnje doba prije svega namijenjen za kiseljenje, privodili su radove u atarima kraju, kako bi se na vrijeme kupus iznio sa njiva, te da bi se uzorala kupusišta i formirala duboka zimska brazda.

Proizvodnja ovog povrća nije bila laka. Kupus se rasađen teško mladio na njivama, a nadprosječno visoke ljetne temperature sprečavale su razvoj nadzemnog dijela biljke.

Period od rasađivanja do iznošenja kupusa sa njive je jasan. Ovo povrće prispjeva u roku od 75 do 90 dana, kada se završava faza zrenja. Ove godine, kažu iskusni Semberci i taj je ciklus znatno pomjeren.

Evidentno je da uz pad očekivanih prinosa, kako kod nas tako i u okruženju, na tržištu nedostaje ovog proizvoda, za kojim potražnja s jeseni raste, što je ove godine uticalo i na cijenu kupusa, koji je u odnosu na lane znatno skuplji.

Aktuelna cijena kupusa po vreći na bijeljinskom kvantašu je 9 maraka, dok karton kupusa košta 18 maraka. Tropske ljetne temperature uprkos nadljudskim naporima proizvođača uporno su ometale kupus da formira glavicu, kako bi inače trebalo u boljim godinama za proizvodnju.

Da bi se kupus na vrijeme plasirao do kupca, trebalo je obezbijediti i sezonske radnike koji će vješto sjeći i pakovati glavicu na njivama, ove je godine i cijena sezonskog rada kažu proizvođači bila skuplja. Proizvodnja je poskupila, a ovo što se na kupusu zaradilo, biće usmjereno na zasnivanje novog ciklusa proizvodnje na proljeće.

Ono na šta smo navikli i od onoga što najbolje znamo lako ne odustajemo, kaže Vakčić govoreći o proizvodnji kupusa na svom imanju, ali priznaje da ni u ovom poslu uprkos ovogodišnjoj cijeni kupusa nije sve kako kaže “tako sjajno”.

S druge strane Semberija je nadaleko poznata po uzgoju kupusa, pa gotovo da nema plodne oranice u selima gdje se domaćionstva bave povratrstvom da se iz godine u godinu ne zasniva proizvodnja.

Podsjetimo, ove se godine kupus dobro prodaje, prošle je godine propadao i zaoravan na njivama, šta će donijeti iduće sezona, sada je kažu proizvođači suviše rano prognozirati.

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *