Đački domovi rezervne “kovid” bolnice

Korona punih osam mjeseci bukti u Republici Srpskoj, a bitku sa opakim virusom za 24 časa izgubila su još 23 stanovnika, dok je broj zaraženih uvećan za 500. Ukoliko bude nastavljeno pogoršavanje epidemiološke situacije i u zdravstvenim ustanovama ne bude mjesta, neki od đačkih domova mogli bi postati privremene “kovid” bolnice.

Prema posljednjem izvještaju Instituta za javno zdravstvo RS testirane su 1.034 osobe, a od ukupnog broja pozitivnih čak 218 je iz Banjaluke.

Epidemiološka situacija bila je juče i jedna od tema razgovora premijera Srpske Radovana Viškovića i gradonačelnika Trebinja Mirka Ćurića.

– Ukoliko u Hercegovini bude pogoršana epidemiološka situacija i u bolnici ne bude mjesta, trebinjski Dom učenika postaće “kovid” bolnica, a u tom slučaju Vlada bi obezbijedila smještaj đacima iz ove ustanove – rekao je Višković i dodao u Đačkom domu, koji je u prethodnom periodu bio karantin, ima blizu 200 kreveta.

On je rekao da će jedan broj djece biti prebačen u studentski dom, a drugi dio će biti razmješten u hotele.

– Vlada će zajedno sa gradom finansirati troškove, tako da djeca i roditelji neće imati dodatne troškove – rekao je Višković. Dodao je da u ovom momentu ima više od 200 pacijenata u Hercegovini sa upalom pluća, a bolnica ima 100 ležajeva te da se sve ovo radi preventivno.

Ćurić je zahvalio premijeru što je u ovoj situaciji posjetio Trebinje i istakao da je trenutna situacija stabilna, ali je povećan broj zaraženih.

– Bolnica u Trebinju je regionalna, tu dolaze pacijenti iz cijele Hercegovine, tako da već od jutros imamo 50 pacijenata u bolnici – naglasio je juče Ćurić.

Direktor trebinjskog Doma učenika Jovo Grujičić rekao je za “Glas Srpske” da u toj ustanovi trenutno borave 92 učenika.

– Mi treba da slušamo i da učinimo sve što možemo, jer moramo pomagati. Detalje o razmještaju stanara doma još nemamo – rekao je Grujičić.

Na početku pandemije đački i studentski domovi širom Srpske bili su kolektivni karantini. Direktor banjalučkog Srednjoškolskog doma Vladimir Kuvalja kaže za “Glas Srpske” da će postupati u skladu sa odlukama Vlade te da će, ukoliko budu neophodni kapaciteti doma, uraditi sve što je potrebno.

– Bićemo u službi svim građanima i Republici, ali se nadam da će se ova situacija smiriti, jer ako do toga dođe, to bi značilo da je zdravstvo u velikom problemu – istakao je Kuvalja.

Brojevi pokazuju da je zdravstveni sistem u najvećem gradu Srpske već sada preopterećen. Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić rekao je juče da je više od 5.000 osoba u Banjaluci u izolaciji zbog pozitivnog nalaza na virus korona ili su najbliži kontakti zaraženih osoba.

– Značajan broj ljudi još čeka na pregled ili testiranje, zbog čega je zdravstveni sistem preopterećen. Ovo su velike cifre i Dom zdravlja svoje kapacitete svakodnevno prilagođava da bi uspio sve postići. Kada na ovih 5.000 dodate broj lica koja traže pregled, rendgensko snimanje i testiranje dolazi se do brojeva na koje primarna zdravstvena zaštita ne može da odgovori – upozorio je Radojičić.

Zbog preopterećenosti kapaciteta bolnice “Sveti vračevi” u Bijeljini “Banja Dvorovi” je pretvorena u privremenu “kovid” bolnicu, a da li će ista sudbina zadesiti i tamošnji Dom učenika, još se ne zna. Prvi čovjek Doma učenika Vladimir Vulović kaže da za sada takve informacije nemaju i da se nada da će epidemiološka situacija početi da se smiruje pa da do toga i ne dođe.

– U proljeće su đački domovi bili karantini, vjerovatno su i sada neka rezervna opcija ako zatreba – rekao je Vulović.

S ciljem što bržeg i lakšeg prevazilaženja ove situacije, Institut za javno zdravstvo RS dostavio je prijedlog Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS da razmotri mogućnost da vrijeme izolacije za pacijente sa blagom ili srednje teškom kliničkom slikom sa 15 bude skraćeno na deset dana. Istu mjeru juče je donio Krizni štab Ministarstva zdravstva FBiH.

Šeranić se vraća redovnim aktivnostima

Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Alen Šeranić, koji se proteklih dana preventivno nalazio u samoizolaciji, vraća se na posao.

– Zbog povećanog obima posla, usljed složene epidemiološke situacije u RS, ministar se vraća obavezama u ministarstvu, a nakon konsultacija i preporuke epidemiologa Instituta za javno zdravstvo – saopšteno je iz resornog ministarstva. Dodali su da Šeranić nema nikakvih zdravstvenih tegoba, u vrijeme samoizolacije nije se pojavio nijedan simptom “kovida 19”, a testiranjem mu je potvrđen negativan nalaz na prisustvo virusa korona.

(Glas Srpske)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *