Crvenom krstu u Bijeljini potrebna veća podrška grada i humanista

Aktivisti Gradske organizacije Crvenog krsta u Bijeljini tokom prošle godine realizovali su nekoliko značajnih akcija pomoći siromašnima. A pred kraj prošle godine uspjeli su da obezbijede pomoć za oko 350 porodica.

Međutim, potrebe su mnogo veće jer broj socijalno ugroženih raste. Zbog čega očekuju pomoć donatora i humanih građana kako bi se situacija popravila.

Gradska organizacija Crvenog krsta u Bijeljini u ovoj godini imaće manje finansijskih sredstava na raspolaganju. Od 40.000 maraka, koliko su od Gradske uprave dobijali prije nekoliko godina, iznos je godinama smanjivan, tako da će u ovoj godini dobiti svega 23.000 maraka. 

– Mi smo jedina organizacija kojoj je u ukupnom budžetu grada Bijeljine skinuta četvrtina sredstava. Mislim da zaslužujemo znatno veća sredstva, s obzirom na potrebe. Budžeti drugih organizacija u Srpskoj su mnogo veći, na primjer u Banjaluci,

Prijedoru i Doboju imaju na raspolaganju više od 100.000 maraka. Uputićemo zvaničan zahtjev gradonačelniku da nam se vrate sredstva i da imamo bar 30.000 KM, koliko smo imali u prošloj godini – rekao je sekretar Gradske organizacije Crvenog krsta u Bijeljini Perica Gligić.

On kaže da je samo za kiriju potrebno izdvojiti oko 10.000 KM jer ova organizacija i dalje nema vlastite prostorije. 

– Mi jedino pred Novu godinu tražimo finansijsku pomoć od privrednika u gradu. Za ove praznike dobili smo 10.000 KM, 35 pečenica od preduzeća “Intergaj”, 250 kilograma brašna od Mlina “Pavlović”, te 14.000 maraka od Crvenog krsta Švajcarske. Od tih sredstava smo podijelili 250 paketa u vrijednosti po 50 maraka, a na tekuće račune 172 korisnika uplatili smo sredstva od švajcarskog Crvenog krsta, između 50 i 100 maraka, u zavisnosti od broja članova porodice – naveo je Gligić. On ističe da su građani i donatori sve manje raspoloženi za pomoć drugima.

Koliko je situacija teška svjedoči i podatak da se Crvenom krstu u Bijeljini svakodnevno obrati petnaestak lica.

– Pomoć najčešće traže za kupovinu hrane i pelena za odrasle. Mnogo je ljudi kojima je stvarno potrebna pomoć, ali nema dovoljno dobre volje da im se pomogne – kaže Gligić. 

Centar za socijalni rad

Veliki je pritisak korisnika i na gradski Centar za socijalni rad. U Bijeljini živi između 6.000 i 7.000 lica koja imaju status socijalno ugroženih, a najugroženijih je nekoliko stotina. Narodnu kuhinju svakodnevno posjećuje 250 osoba. 

– S obzirom na to da u Bijeljini postoji veliki broj privrednika, već sada ih pozivamo da planiraju svoja sredstva i da nam se pridruže krajem godine u novoj akciji prikupljanja pomoći najugroženijim sugrađanima – navela je Mila Stojanović iz bijeljinskog Centra za socijalni rad.

(Glas Srpske)

Komentari: