Da li se radi o stvarnim rasprodajama ili samo o knjigovodstvenom naduvavanju cijena davno kupljenih proizvoda, a potom navodnom sniženju i objavljivanju cijene koja je ustvari skoro pa realna, svakodnevna, može utvrditi samo inspekcija uvidom u poslovne knjige, kažu u Udruženju potrošača Zvono iz Bijeljine.
Inspekcije to naravno, mogu uraditi i po prijavi bilo kog potrošača. Potrošači mogu reagovati i kada se ne poštuju zakonske odredbe o reklamiranju sniženja, akcija i rasprodaja.
,,Roba koja je na sniženju po bilo kom osnovu, po zakonu mora biti fizički odvojena od one robe koja je u redovnoj prodaji, bilo da se radi o akcijskoj, bilo o seznonskoj prodaji ili o takozvanoj totalnoj rasprodaji prilikom zatvaranja neke firme ilio prodavnice. Kod nas se obično nalazi odmah pored proizvoda sa redovnom cijenom, pa se stvaraju zabune i problemi na kasi” kaže za TV Arena Jovan Vasilić, predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača “Zvono” u Bijeljini .
Ukoliko se roba nalazi na sniženju zbog isteka roka ili zbog greške na tim proizvodima mora stajati jasna i vidljiva napomena o tome i u samo u tom slučaju kupac nema pravo na žalbu.
Građani smatraju da ni trgovci u našim uslovima nemaju prostor za organizovanje značajnih sniženja. Da li onda Crni petak, ili Crni vikend, ima smisla, bar u manjim gradovima?