Cijena junetine u Republici Srpskoj dostigla je rekordan nivo, pa je za kilogram mesa bez kosti trenutno potrebno izdvojiti i do 27 maraka.
Prema riječima sagovornika “Nezavisnih“, uzrok ovakvoj situaciji leži u višegodišnjem prekomjernom izvozu, kao i drastičnom smanjenju stočnog fonda, ali ističu da se zbog cijele situacije mogu očekivati i više cijene ovog mesa.
Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, ističe da se na ovaj problem upozorava već 15 godina, ali da nadležni nisu reagovali.
“Na kraju shvatamo da je možda i postojala namjera da se uništi domaća proizvodnja, kako bi se otvorio prostor za plasman mesa sumnjivog kvaliteta iz uvoza na naše tržište. Sama politika podsticaja, bez adekvatnog uređenja spoljnotrgovinskog sektora, ne može dati značajne rezultate. Jednostavno, kroz podsticaje ne možemo nadoknaditi štetu koju nanosi prekomjeran uvoz”, rekao je Marinković.
Dodaje da domaća proizvodnja junetine danas pokriva manje od 20 odsto potreba tržišta, dok je prije samo nekoliko godina taj procenat bio oko 35.
“Ljudi su izgubili interesovanje da se bave stočarstvom, jer se ne vidi ekonomska računica. Došli smo u situaciju da gotovo i nemamo domaće proizvodnje, a meso plaćamo kao da je u pitanju luksuz. Kilogram žive vage junetine sada košta oko osam KM, a ono što zabrinjava jeste da ponuda ne postoji, pa je realno očekivati da će cijene i dalje rasti”, naglašava Marinković.
Zaključuje da je neophodno hitno pokrenuti ozbiljne mjere za podizanje domaće proizvodnje i zaštitu domaćih proizvođača, ukoliko se želi zaustaviti dalja propast sektora stočarstva.
Draško Banjac, predsjednik Udruženja farmera RS, kaže da se stočni fond ne može planirati za godinu ili dvije, već unaprijed pet do 10 godina.
“Gubimo seosko stanovništvo, mladi odlaze, nema ko da radi. Brisel diktira stanje, nije to do nas. Cijene junetine je osam maraka, ali veoma je malo ponuda”, kazao je Banjac.
Da je prava sreća doći do junetine, kaže i vlasnik lanca banjalučkih mesnica “Kod Laze” Lazo Šešić, koji navodi da je situacija na terenu izuzetno teška.
“Cijena žive vage je osam maraka plus PDV (9,36). Nekada nije problem ni cijena, ali veoma je malo robe na tržištu. Mnogi farmeri odustali su od proizvodnje zbog niske cijene koja je bila prošle godina”, kazao je Šešić.
Pojašnjava da će upravo zbog toga doći do rasta cijena ovog mesa u narednom periodu.
“Još ne znamo za koliko će cijene ići prema gore, ali do skoka će svako doći”, kazao je Šešić.
U mesnicama se cijene junetine kreću od 19 do 27 maraka po kilogramu.
“Pa tako juneći but košta 27 maraka, dok junetina sa kosti iznosi 19 maraka”, kazali su iz jedne banjalučke mesnice.
Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, u ponedjeljak je sa predstavnicima mesoprerađivačke industrije iz Federacije BiH (FBiH) razmotrio aktuelna pitanja, naglasio je da je otkup domaće proizvodnje iz Republike Srpske, FBiH i Brčko distrikta primarni preduslov za razgovore o potencijalnom smanjenju troškova prilikom uvoza mesa za preradu sa tržišta trećih zemalja.
Istakao je da bi se ova olakšica odnosila isključivo na registrovane objekte iz mesoprerađivačke industrije.
“Možemo razgovarati o nekoliko modela kako bismo smanjili troškove za uvoz mesa za preradu, ali je osnovni uslov otkup domaće proizvodnje. Razumijem problem mesoprerađivača i važno je da sačuvamo njihove kapacitete, ali prioritetno moramo voditi računa o našim primarnim proizvođačima, kako ih ne bismo na bilo koji način ugrozili. Zato naglašavam da je otkup domaće proizvodnje uslov za dalje razgovore”, naglasio je Košarac.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, X nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com