Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH na današnjoj (četvrtak) sjednici bi trebalo da razmatra Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH u drugom čitanju, a koji se prije svega odnosi na jasnije definisanje i oštrije kažnjavanje bahate vožnje.
Takođe se predlaže i da se povećaju novčane kazne za korištenje mobilnih telefona u vožnji.
Ali, idemo redom.
Zakonom se predlaže da se iza postojećeg člana 42 dodaje novi član 42a, a kojim se definiše bahata vožnja (postupanje vozača koje je u gruboj suprotnosti sa pravilima saobraćaja), pišu “Nezavisne“.
Bahatom vožnjom tako se smatra slučaj kada vozač dva ili više puta prođe kroz crveno svjetlo na semaforu u razmaku od 20 minuta. A definisana su još tri primjera bahate vožnje.
“To je kretanje vozilom na putu u naselju brzinom većom za 40 km/h iznad najveće dozvoljene brzine u naseljenom mjestu ili najveće dozvoljene brzine definisane saobraćajnim znakom ili opštim ograničenjem brzine, odnosno van naselja brzinom većom od 60 km/h iznad najveće dozvoljene brzine”, piše u izmjenama zakona.
Pored toga, vozači će biti okarakterisani kao bahati ukoliko krenu u preticanje kolone vozila, pri čemu oni svojim automobilom ili drugim motornim vozilom prelaze ili se kreću po punoj uzdužnoj liniji koja razdvaja dvije saobraćajne trake na putu.
“Pod bahatom vožnjom smatra se i kada vozač upravlja vozilom sa koncentracijom alkohola većom od 1,5 g/kg (promila) ili narkotika ili drugih psihoaktivnih supstanci”, stoji u zakonu.
Prema prijedlogu izmjena i dopuna zakona, jedna od kazni za bahatu vožnju biće privremeno oduzimanje vozila i to na mjestu gdje je vozač zatečen u činjenju prekršaja.
Vozilo će biti oduzeto ako se utvrdi da je vozač u prethodne dvije godine već jednom kažnjen za isti prekršaj. Pored toga, vozačima prijete i drakonske novčane kazne.
Tako se u članu 234a, kojim se definišu novčane kazne i privremena zabrana upravljanja vozilom, dodaje nova stavka, trajno oduzimanje motornog vozila.
Odmah zatim, dodaje se novi član 235b, a njime je predviđeno da će onaj ko bahatom vožnjom ozbiljno naruši bezbjednost drugih učesnika u saobraćaju biti kažnjen od 2.000 KM do 3.000 KM. Za ovaj prekršaj vozaču će uz novčanu kaznu biti izrečena mjera zabrane upravljanja vozilom šest mjeseci te dva kaznena boda.
Međutim, ako bahati vozač svojom vožnjom izazove saobraćajnu nesreću, predviđena je novčana kazna od 3.000 do 5.000 KM, te oduzimanje vozila u trajanju od devet mjeseci i četiri kaznena boda.
Strože kazne slijede i onima koji tokom vožnje koriste mobilni telefon ili druge uređaje koji mogu ometati rad uređaja za mjerenje brzine kretanja vozila i druge uređaje namijenjene za dokumentovanje prekršaja, te za one koji nisu vezani pojasom.
To je definisano članom 235a, koji se uvodi iza člana 235. postojećeg zakona, a predviđeno je da ti vozači budu kažnjeni od 200 KM do 400 KM.
Pored novčanih kazni, vozači koji usljed prekršaja izazovu i saobraćajnu nesreću dobiće zabranu upravljanja vozilom u trajanju od jednog do šest mjeseci, kao i dva kaznena boda.
Sve navedeno, prema riječima predlagača ovih izmjena i dopuna zakona Saše Magazinovića, inače poslanika SDP BiH u PD PS BiH, trebalo bi da u velikoj mjeri smanji prekršaje koji su uzrok katastrofalnih nesreća na putevima u BiH, nerijetko nažalost i sa smrtnim ishodom.
“Razgovarali smo sa ljudima koji svakodnevno žive bezbjednost saobraćaja, tužiocima, sudskim vještacima, inženjerima saobraćajne struke i jasno nam je rečeno da postoji puno stvari koje treba promijeniti u aktuelnom zakonu, ali da je prioritet kažnjavati neodgovorne vozače zbog konzumiranja alkohola i droge”, ističe Magazinović, koji je predlagač ovih izmjena sa poslanikom Jasminom Imamovićem.
Bahata vožnja, drastično nepoštovanje saobraćajnih propisa i korištenje mobilnih telefona postalo je sve izraženije na putevima u BiH, zbog čega Magazinović smatra da se to pod hitno mora definisati.
“Prvi put se u BiH definiše bahata vožnja i rigorozno kažnjava”, kaže Magazinović, te poručuje da cilj zakona nije da se prikupe dodatna sredstva u budžet.
“Zakon ima svrhu odvraćanja od činjenja takvih prekršaja. Imali smo jedan praktičan primjer da je to moguće. Nedavno je parlament usvojio zakon kojim se rigorozno kažnjava zloupotreba parking-mjesta za osobe sa invaliditetom, a prije nekoliko dana dobili smo zvanične podatke da se u jednom od kantona u FBiH broj kazni smanjio za preko 200 odsto. Isti ishod mi očekujemo i ovim zakonom, dakle da se drastično smanji broj prekršaja”, rekao je Magazinović za “Nezavisne novine”.
Zakon je, kako smo rekli na početku, prošao prvo čitanje u PD PS BiH, a Magazinović očekuje da na isti način bude podržano i sada.
“Komisija za saobraćaj i komunikacije PD PS BiH razmatrala je ovaj zakon, usvojeno je nekoliko amandmana, ali uglavnom tehničke prirode, i sudeći prema tome, očekujemo da će zakon biti prihvaćen i u drugom čitanju”, naglasio je poslanik SDP BiH.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, X nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com