Arheološko blago u Muzeju Semberije – Sačuvali svjedočanstva o bogatoj istoriji

Područje Semberije je izuzetno bogato arheološkim nalazištima koja svjedoče o načinu života ljudi na ovim prostorima. Istraženo je nekoliko lokaliteta iz različitih faza neolita, odnosno mlađeg kamenog doba.

Naseobina „Jazbine” u semberskom selu Batković je posebno značajna, jer je ovdje sedamdesetih godina prošlog vijeka detaljno istraženo naselje starih Slovena, prvo takvog obima u BiH.

Arheološka postavka u Muzeju Semberije svjedoči da se u Semberiji živjelo od praistorije, kako u selu Batković, tako i u Janji, Dvorovima, Triješnici, Ostojićevu, Amajlijama i drugim naseljima u kojima se već decenijama pojavljuju artefakti iz različitih istorijskih perioda ljudske civilizacije.

Janjarsko polje

Nalazi na lokalitetu Janjarsko polje svjedoče da je na ovim prostorima bila razvijena starčevačka kultura, a kasnije, od sredine šestog do sredine petog milenijuma p.n.e. i vinčanska kultura.

Ovom periodu pripadaju i naselja koja su bila na području sela Batković i Ostojićevo. Arheolog muzeja Snežana Antić podsjeća da su na ovom lokalitetu slučajnim kopanjem pronađeni srednjevijekovni grobovi.

-Muzej Semberije tada nije imao arheologa, pa je istraživanje radio Zemaljski muzej u Sarajevu. Nakon prvih iskopavanja ustanovilo se da to srednjevijekovno groblje leži na mnogo starijem groblju, groblju staroslovenskog naselja iz sredine sedmog vijeka – priča Antićeva.

Iz arheološke građe koja je pronađena na ovom lokalitetu, pojašnjava Antićeva, koje je zahvatalo oko dva hektara, mogla je da se dobije jasna predstava o načinu života prvih Slovena koji su došli na Balkan, pa i u Semberiju.

-Zemunice su ukopane više od jednog metra, keramika su jajoliki lonci, takozvane crepulje, koje se koriste i danas u istom obliku za pečenje hrane. Drugo naselje je trajalo kroz cijeli osmi vijek. Negdje se pojavljuju i nadzemni objekti, pronađeno je posuđe od bolje prečišćene gline, obrađenog metala i gvožđa – kaže Antićeva.

Muzej Semberija ima razvijenu istraživačku djelatnost na polju arheologije. Do sada je realizovano nekoliko značajnih arheoloških projekata.

U posljednje dvije decenije tri arheološka istraživanja na području Bijeljine i Skelana uvrštena su u svjetsku mapu muzeja.

Na ovom području nalazi se još nekoliko srednjevijekovnih utvrđenja, kao što su Jablan grad kod Ugljevika i Perin grad kod Šekovića. Ukoliko budu obezbijeđena potrebna sredstva započeće i njihovo arheološko istraživanje.

Posljednjih nekoliko godina rukovodstvo Muzeja pokušava ispuniti neophodne materijalno-tehničke uslove kojima bi se ova ustanova iz opštinske preregistrovala u regionalnu.

Na taj način bi se rad Muzeja bar djelimično finansirao iz republičkih sredstava, čime bi se omogućilo proširenje djelatnosti i realizacija značajnijeg broja naučno-istraživačkih projekata.

Punih 50 godina

Muzej Semberije u Bijeljini ove godine obilježava značajan jubilej – 50 godina od osnivanja.

Današnja muzejska postavka podijeljena je u četiri cjeline: arheologija, etnologija, istorijska izložba i povremene postavke različitog tipa.

Muzej posjeduje i čuva više od 10.000 eksponata koji pripadaju arheološkoj, etnografskoj i istorijskoj zbirci. Oko 7.000 bibliotečkih jedinica i blizu 14.000 fotografija.

Organizuju oko desetak izložbi godišnje, i u proseku bilježe od 5.000 do 7.000 posjetilaca godišnje.

(SrpskaInfo)

Pratite nas i na društvenim mrežama:

One thought on “Arheološko blago u Muzeju Semberije – Sačuvali svjedočanstva o bogatoj istoriji

  1. Niste nista napisali o novim iskopavanjima na lokalitetu sela Popovi (fotografija iznad). Pronadjeni su posmrtni ostatci iz rednjeg vijeka.ali i mnogo stariji!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *