26 Godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma – BiH u najvećoj političkoj krizi /VIDEO/

Predstavnici američke administracije pokušali su 1995. godine tokom pregovora u vojnoj bazi Dejton oko postizanja mirovnog sporazuma za BiH, da izvrše pritisak na tadašnjeg predsjednika Jugoslavije Slobodana Miloševića, da se u tekst ovog sporazuma uvrste i “rješenja za probleme na Kosovu”.

Otkrio je ovo za “Glas Srpske” profesor prava i jedan od članova delegacije Republike Srpske na pregovorima u Dejtonu Radomir Lukić, povodom godišnjice od potpisivanja ovog dokumenta koji je donio mir u BiH. Lukić ističe da Milošević to nije prihvatio, iako je na njega vršen pritisak. Prema riječima Lukića priče o originalnim dokumentima iz Dejtona i njihovom prevodu irelevantne su, jer daleko veći problem predstavlja dosadašnje autokratsko ponašanje visokih predstavnika u BiH, koji su često djelovali izvan okvira Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Iz Srpske i danas jasne poruke. Ostaje privržena poštivanju dejtonskog sporazuma.Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da Republika Srpska, njene institucije i zvaničnici nastavljaju sa živom diplomatskom aktivnošću s ciljem proklamovanih strateških političkih ciljeva usmjerenih ka očuvanju i jačanju ustavno-pravne pozicije Republike Srpske u okviru izvornog Dejtonskog sporazuma i Ustava BiH.

Predsjednik Narodne skupštine Nedeljko Čubrilović izjavio je da je za Republiku Srpsku Dejtonski mirovni sporazum trajna pravna i politička kategorija, te da je Srpska u budućnosti, kao što je to činila do sada, odlučna u sprovodjenju, poštovanju i očuvanju dejtonskih rješenja.

Šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igor Žunić rekao je danas Srni da se u BiH pokušava uništiti Dejtonski mirovni sporazum, ali da Srpska to neće dozvoliti i poštivaće izvorne odredbe Sporazuma.

Dejtonski mirovni sporazum, dvije i po decenije nakon njegovog potpisivanja i dalje vrši onu funkciju koju je imao kada je potpisan – čuva mir na prostoru BiH, ali daje i ustavnu osnovu funkcionisanja ove zemlje, izjavio je istoričar Draga Mastilović. Međutim , najveću opasnost po dejtonsku BiH predstavlja činjenica da se političko Sarajevo nikada nije odreklo svojih ratnih ciljeva, niti se pomirilo sa dejtonskim uređenjem ove zemlje, koje je i danas kao i tada jedino moguće i održivo rješenje.

 Srđan Perišić , profesor međunarodnih odnosa izjavio je za TV Arena da je od potpisivanja Dejtonskog sporazuma počela njegova dezintegracija, a da sve ono što je napisano u Dejtonu ne funkcioniše. BiH je unipolarna međunarodna geopolitička struktura na Balkanu, stvorena po volji SAD, nosioca tadašnjeg svetskog poretka, koji je „slomio“ ravnotežu u međunarodnim odnosima.

Dejtonski sporazum, nakon tronedjeljnih pregovora, parafirali su tadašnji predsjednici Srbije Slobodan Milošević, takozvane Republike BiH Alija Izetbegović i Hrvatske Franjo Tuđman.Sporazum je parafiran u prisustvu tadašnjeg državnog sekretara SAD Vorena Kristofera, a, osim njega, glavni američki posrednici bili su Ričard Holbruk i general Vesli Klark. Dejtonski sporazum zvanično je potpisan 14. decembra 1995. godine u Jelisejskoj palati u Parizu.Dan uspostavljanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH – 21. novembar republički je praznik i neradni dan u Republici Srpskoj.

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *