Žrtve nasilja često se prvo povjere vjerskim službenicima /VIDEO/

Danas je u Bijeljini u organizaciji fondacije “Lara” održan okrugli sto “Crkve i vjerske zajednice o unaprijeđenju prava preživjelih seksualnog nasilja u ratu”. I 30 godina nakon počinjenih zločina silovanja u ratu, o ovoj temi i ženama žrtvama ratnog seksualnog nasilja, rijetko se govori.

Okrugli sto je organizovan u okviru projekta koji se provodi u partnerstvu sa Udruženjem Medika iz Zenice kao i sa još sedam organizacija iz BiH. Projekat finansira britanska ambasada, a nosi naziv “Sigurni zajedno- uspostavljanje netradicionalnih partnerstava sigurnih kuća i vjerskih zajednica” , radi unaprijeđivanja prava žrtava seksualnog nasilja u ratu.

Vjerske zajednice imaju veliku odgovornost kada je riječ o ženama žrtvama seksualnog nasilja, naročito zbog svoje uloge  u duhovnom životu naših članova, poručili su predstavnici vjerskih zajednica.

Pošto je naše društvo sklono stigmatizaciji, žrtve seksualnog nasilja u vjerskim ustanovama uglavnom dobijaju duhovnu pomoć koja im je itekako značajna.  Rijetke od ovih žena se usude da o svemu progovore javno, a  vjerska pravila nalažu čuvanje ispovijedne tajne.

Nisu samo za vrijeme rata žene trpjele seksualno i druge vrste nasilja. Nasilje nad ženama i djecom se svakodnevno događa, s toga je važno da se o tome javno govori.

Tokom 2021. godine na SOS telefon za pomoć ženama žrtvama nasilja u porodici, upućeno je oko 625 poziva. U sigurnoj kući u Bijeljini trenutno je smješteno šest korisnica. Tokom prošle godine bilo ih je 19.

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *