Poljoprivredni proizvođači u RS smatraju neprihvatljivim odgađanje uvođenja zaštitnih mjera za junetinu i svinjetinu, zbog čega su juče od nadležnih zatražili da u roku od osam dana uvedu prelevmane i carine prilikom uvoza mesa.
U Savezu udruženja poljoprivrednih proizvođača RS su istakli da su glavni problem niske otkupne cijene živih životinja zbog nelojalne konkurencije i niskih cijena po kojima se meso uvozi iz EU.
Ovaj problem, kako navode, može biti riješen jedino uvođenjem zaštitnih mjera, odnosno prelevmana od dvije marke po kilogramu i deset odsto carine u trajanju od dvije godine, što je u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju.
– Neprihvatljivo je stalno potenciranje tržišnih viškova žive stoke jer je normalno, ako ostanu ovakve cijene, da tovne junadi i svinja na kraju uopšte neće biti u BiH – rekao je predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković.
Poljoprivrednici, nezadovoljni ishodom sastanka koji je u ponedjeljak održan sa ministrom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Stašom Košarcem, zahtijevaju da u roku od osam dana budu uvedene zaštitne mjere ili će, u protivnom, preduzeti određene korake.
– Samo se odugovlači sa ovim problemom, koji može riješiti jedino Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa uvođenjem prelevmana i carina prilikom uvoza mesa kako bi prodajne cijene uvezenog mesa bile veće, a samim tim i meso od životinja iz BiH bi bilo konkurentno na tržištu – naglasio je Marinković.
Direktor preduzeća “ZP-komerc”, čiji su predstavnici takođe učestvovali na sastanku, Ljubiša Rosić smatra da bi uvođenje zaštitnih mjera za junetinu i svinjetinu mnogo značilo za sve.
– Nadležni nas ubjeđuju da bi ta mjera trebalo da bude uvedena na 100 dana. Međutim, ako ta mjera ne može biti na snazi tri godine i više, ništa nije postignuto, jer ne zna se kada će se pandemija završiti i kada će se tržište oporaviti – rekao je Rosić.
U Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH juče nisu željeli da se oglašavaju na reakciju poljoprivrednika, poručivši da su svoj stav iznijeli na sastanku u ponedjeljak. Tom prilikom Košarac je rekao da je od ključne važnosti zaštita domaće proizvodnje, uspostavljajući balans na način da mesoprerađivači otkupe registrovane viškove koji su se pojavili u primarnoj domaćoj proizvodnji. Dodao je da je od nadležnih sektora u ministarstvu zatražio da izvrše temeljnu analizu međunarodnih ugovora koje je potpisala BiH.
– Ukoliko dogovor između mesoprerađivača i primarnih proizvođača ne donese željene efekte, mi ćemo na bazi analize obaveza iz međunarodnih ugovora u narednom periodu eventualno pokretati određene zaštitne mjere, u dogovoru sa nadležnim ministarstvima iz RS i FBiH, poštujući činjenicu da je poljoprivreda primarna ustavna nadležnost entiteta – poručio je Košarac.
Niske cijene
Stojan Marinković je dodao da su otkupne cijene živih životinja veoma niske. Kako je istakao, cijena kilograma svinje iznosi dvije marke, a junadi 3,5 KM, dok su troškovi proizvodnje daleko veći.
(Glas Srpske)