Zaštita od poplava – Realizovani brojni projekti u Semberiji /VIDEO/

U proteklih deset godina Semberiju su u više navrata zahvatile poplave. 2014 godina bila je najteža u istoriji Bijeljine.Bilo je  poplavljeno oko 40 odsto teritorije Grada,a  evakuisano  10.000 stanovnika. Vanredno stanje proglašeno je 14. maja i trajalo je sve do 14. jula. Od katastrofalnih poplava 2014. godine počela su intenzivna ulaganja u zaštitu ovog područja od velikih voda Save i Drine.Šta je u međuvremenu urađeno ?

Prošlo je šest godina od kako su Semberiju zahvatile katastrofalne poplave. Vanredno stanje proglašeno je 14. maja 2014.godine i trajalo je sve do 14. jula. Šteta je procjenjena na oko 392 miliona maraka.

Vodostaj rijeke Save u Rači dostigao je istorijski maksimum od 950 centimetara, a Savski nasip je probijen na pet mjesta. Od tada pa do danas pokrenuto je niz projekata na jačanju odbrane od plavljenja rijeka  Save i Drine i manjih rječica u ovom dijelu Srpske.

Te godine počela je sanacija Savskog nasipa , a radi se na regulaciji korita rijeke Janje i obodnog majevičkog kanala.

Preostalo je da se riješe imovinski odnosi kako bi počela realizacija izgradnje drinskog nasipa. Brojni projekti urađeni su u saradnji sa Vladom RS. Kako bi Semberija bila zaštićena od poplava do sada su u ovom kraju Srpske izgrađeni i rekonstruisani brojni vodoprivredni objekti. S

emberija nam je važna,  a radova u oblasti vodoprivrede će samo na području Bijeljine biti još, kaže resorni ministar Boris Pašalić.

Radovi na izgradnji sistema za navodnjavanje u ovom kraju Srpske napreduju dobrom dinamikom, gdje ulažemo kaže Pašalić oko 12,5 miliona maraka u ovoj i narednoj godini.

U sistem u Crnjelovu koji je pušten u rad, uloženo je oko 4,5 miliona KM. Počela je i izgradnja sistema u Batkoviću u koji će biti uloženo oko 5 miliona maraka. 85 odsto sredstava za ove projekte obezbijedila je Vlada, a 15 odsto grad Bijeljina.

Tokom poplava koje su zahvatile Semberiju u više navrata značajnu ulogu imali su i aktivisti Crvenog krsta, brojni volonteri te pripadnici dežurnih službi , vatrogasci , civilna zaštita i brojni građani.

Aktivisti Crvenog krsta  bili su pored ostalog angažovani na dodjeli pomoći ugroženom stanovništvu.

Tokom majskih poplava 2014.godine poplavljeno je bilo 30.500 hektara zemljišta , odnosno oko 40 odsto teritorije Grada,a  evakuisano je 10.000 stanovnika, od kojih je 1.500 bilo smješteno u kolektivne centre.

U međuvremenu obnovljeno je preko 1.000 kuća , a preko 100 je u potpunosti izgrađeno . Nakon što se voda povukla oko 13.000 tona čvrstog otpada je deponovano .

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *