Virus korona u Republici Srpskoj potvrđen je kod još 71 osobe, od 667 testiranih, a prijavljeno je i osam smrtnih slučajeva.
Preminulo je pet muškaraca i tri žene, srednje i starije životne dobi, od kojih su po dvije osobe iz Banjaluke i Mrkonjić Grada i po jedna iz Rogatice, Bijeljine, Doboja i Teslića.
29 novozaraženih je iz Banjaluke, dok je u Bijeljini zaraza potvrđena kod još pet osoba.
Na liječenju u kovid bolnicama u Bijeljini nalazi se 70 bolesnika, od kojih je veći broj sa teškom kliničkom slikom, dok je 18 vitalno ugroženo, a među njima ima mlađih osoba, saopšteno je iz bijeljinske Bolnice.
Epidemiološka situacija u Republici Srpskoj i dalje je nepovoljna, sa velikim brojem pozitivnih lica. Zabrinjavajući je i broj lica koja su na respiratoru.
Drugo polugodište u školama počinje 21. januara, a da bi što bolje pristupili pripremama za vakcinaciju protiv virusa korona, nama je potrebna mnogo bolja epidemiološka situacija, kažu u Institutu.
Branislav Zeljković napominje da vakcine još nisu istražene na trudnicama i mlađoj djeci. Institut dobio opremu za genetsko određivanje soja virusa i očekujemo da će u februaru predstavnici Svjetske zdravstvene organizacije edukovati osoblje, poručio je Zeljković.
U Federaciji BiH /FBiH/ u protekla 24 časa prijavljena su 1.824 uzorka, od kojih je 224 pozitivno na virus korona, a 10 osoba je preminulo.
“Kako sukcesivno budu stizale vakcine, tako ćemo vakcinisati stanovništvo”, kažu u federalnom ministarstvu zdravstva.
Ne postoji prepreka da bilo ko u BiH nabavi rusku, kinesku ili neku drugu vakcinu koja se pojavi na tržištu i bude odobrena, rekao je Zoran Tegeltija, predsjedavajući Savjeta ministara.