Zabrana izvoza mlijeka za sada nije opcija

Spuštena rampa za izvoz mlijeka u ovom trenutku nije opcija jer tog proizvoda, prema riječima nadležnih, ima dovoljno na domaćem tržištu i nema osnova za strah od nestašice, ali ukoliko dođe do ozbiljnih poremećaja u snabdijevanju takav potez svakako će biće predmet razmatranja.

Istakli su to u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS i dodali da na farmama u Srpskoj ima oko 75.000 muznih grla, od kojih je 31.000 obuhvaćena otkupom mlijeka. 

– Muzna grla u sistemu otkupa, uz prosječni intenzitet proizvodnje, mogu obezbijediti 150 miliona litara mlijeka godišnje što je dovoljno za potrebe našeg stanovništva. Čak i da se zatvore granice za uvoz mlijeka, proizvodimo dovoljno za svoje tržište – uvjeravaju u ministarstvu.

Pozivaju građane da iz straha ne prave “vještačke” nestašice mlijeka kupujući enormne količine tog proizvoda, jer za tim nema potrebe.

– Pratićemo stanje na tržištu i u slučaju ozbiljnijih poremećaja može se desiti hipotetički da se predloži Savjetu ministara BiH privremena zabrana izvoza mlijeka iz BiH kako bi se obezbijedile potrebe domaćeg stanovništva, ali u ovom trenutku to nije opcija jer mlijeka ima  – kažu u Ministarstvu poljoprivrede i podsjećaju da u BiH i Srpsku i dalje ulaze značajne količine mlijeka iz uvoza, ponajviše iz Hrvatske i Slovenije, tako da se ni u kom slučaju ne očekuju nestašice te namirnice.

Govoreći o padu proizvodnje mlijeka u Srpskoj resorni ministar Boris Pašalić ističe da proizvodnja nije smanjena unazad nekoliko dana već da je ta pojava evidentna od decembra prošle godine.

– Proizvodnja se smanjila zbog rasta cijene koncentrata, pšenice, kukuruza, soje, berzanskih roba jer su proizvođači koji krave hrane silažom i sjenažom smanjivali skupu koncentrovanu hranu, a povećavali količinu jeftine silaže zbog čega je došlo do pada proizvodnje  – rekao je Pašalić i objasnio da nije isto kada se grla nahrane koncentratima koji imaju dovoljno energije i proteina i slabom sjenažom i silažom zbog čega krava koja je davala 20 litara mlijeka sada daje 18.

Budući da Vlada Srpske i resorno ministarstvo ne mogu uticati na cijenu stočne hrane jer je berzanska roba, Pašalić kaže da su s ciljem pomoći domaćim farmerima, a u saradnji sa mljekarama “Mlijekoprodukt” i “Pađeni” početkom godine dogovorili projekat nabavke visokokvalitetnih steonih junica čija realizacija je u toku.

–  Ta mjera direktno je usmjerena ka povećanju proizvodnje mlijeka, jer se obnavlja stočni fond i povećava broj muznih grla. Podjela oko 900 junica rase češki i austrijski simentalac, obavlja se ovih dana širom Srpske – istakao je Pašalić.

Resorno ministarstvo proizvođačima mlijeka u RS pomaže i kroz redovnu isplatu premija, a ove godine umjesto 12 uobičajnih premija biće im isplaćeno ukupno 15. Kada je u pitanju otkupna cijene mlijeka, u ministarstvu ističu da je vidljivo da ona raste posljednjih mjeseci.

–  Cijena nije povećana u mjeri u kojoj to traže proizvođači, ali to je stvar dogovora između farmera i otkupljivača u Srpskoj i BiH. Ti interesi su oprečni, jer jedni teže većoj, a drugi manjoj otkupnoj cijeni – navode u Ministarstvu poljoprivrede i dodaju da se zbog trenutne situaciju može očekivati dodatno poskupljenje mlijeka u maloprodaji te da su taj potez neke mljekare već i najavile.

Uvoz

Prema podacima Spoljnotrgovinske komore BiH u prvih osam mjeseci ove godine u zemlju je uvezeno više od 34,8 miliona kilograma mlijeka i mliječnih proizvoda čija vrijednost premašuje 144 miliona KM.

Najviše mlijeka i mliječnih proizvoda u BiH je stiglo iz susjedne Hrvatske, te Njemačke i Srbije.

(Glas Srpske)


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *