Za manje od godinu u Srpskoj osnovano 760 preduzeća

Od početka ove godine u Republici Srpskoj osnovano je 760 novih preduzeća, što je 123 više u odnosu na isti period lani, a onima koji odluče da pokrenu sopstveni biznis naruku ide to što registraciju firme mogu završiti maksimalno za četiri dana.

Preduzetnici i investitori u Srpskoj u dosta su povoljnijem položaju od komšija iz regiona, o čemu najbolje svjedoče troškovi registracije poslovnih subjekata. Tako u Ministarstvu privrede i preduzetništva RS ističu da je u Republici Srpskoj još od 2013. godine minimalni osnivački kapital samo jedna marka. S druge strane, u Srbiji i Crnoj Gori su, kako pokazuju pojedine analize, oko 200 maraka troškovi prilikom osnivanja preduzeća.

– U Srpskoj osnivanje, na primjer, jednočlanog d.o.o. sa minimalnim osnivačkim kapitalom od jedne KM ne košta više od 130 maraka. Taksa u Agenciji za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF) iznosi 35 maraka, ovjera potpisa je deset, dok je taksa za “Službeni glasnik RS” 40 KM, koliko košta i izrada pečata – navode u ovom ministarstvu.

Pojašnjavaju da je model reforme koji je usvojen u Republici Srpskoj zasnovan na jednošalterskom principu.

– APIF kroz 11 područnih kancelarija kao jednošalterska institucija zaprima sve zahtjeve stranaka i zainteresovanih poslovnih subjekata koji žele da pokrenu poslovanje, te ih prosljeđuje na postupanje nadležnom registracionom sudu i Poreskoj upravi – ističu u ovom ministarstvu.

To znači da su skraćene procedure, pa svi budući preduzetnici ne moraju šetati od jedne do druge institucije, već na jednom mjestu mogu dobiti sudsko rješenje o registraciji, poreski broj i klasifikaciju djelatnosti.

Predsjednik Zanatsko-preduzetničke komore RS Jovica Bratić rekao je za “Glas Srpske” da svi budući preduzetnici u Srpskoj imaju povoljne uslove kada je u pitanju pokretanje poslovanja i to posebno kada su u pitanju samostalni preduzetnici.

– Rješenja o registraciji uglavnom dobijemo u roku od 48 sati i u velikoj mjeri pojednostavljene su procedure. Samo je važno da se navede koja je osnovna djelatnost, kako bismo mogli uredno voditi knjige – ističe Bratić.

U APIF-u su rekli “Glasu Srpske” da je od 1. januara do 16. novembra ove godine evidentirano 760 novoosnovanih firmi, dok ih je u istom periodu lani bilo 637.

– Registracija firme u prosjeku traje od tri do maksimalno četiri dana – naveli su APIF-u.

Onlajn registracija

U Ministarstvu privrede i preduzetništva podsjećaju da je Vlada Srpske pokrenula i projekat onlajn registracije poslovnih subjekata, koji je, kako ističu, u finalnoj fazi.

– Očekuje se puštanje sistema u funkciju nakon obuka i dodatne tehničke pripreme – poručili su iz tog ministarstva.

(Glas Srpske)

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentari: